so Slovákmi vo výhode. Hypotekárne úvery stoja v krajinách Európskej únie, ale aj v Čechách približne päť až sedem percent. Na Slovensku je to menej, ale za to vďačíme 4,5 percentnej štátnej podpore. Po jej odpočítaní sa hypoúver dá zohnať už od približne štyroch do siedmich percent. Banky si teda za ne pýtajú od ôsmich percent až po viac ako jedenásť, v závislosti od bonity klienta, záruky a dĺžky splatnosti úveru.
V porovnaní s Európou aj byty sú na Slovensku výrazne lacnejšie. Ale nižšie sú aj platy, pričom rozdiel v platoch je väčší ako rozdiel v cenách bytov.
V Českej republike, kde majú približne rovnaké ceny, ale vyššie platy, kúpa bytu tiež nie je lacná záležitosť. "Ak porovnáme mzdy a ceny bytov, tak z hrubého prepočtu vyplýva, že na Západe sú byty i hypotéky vďaka vyššej životnej úrovni asi dvakrát dostupnejšie," povedal pre Mladú Frontu Dnes námestník Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.
Na Slovensku napríklad pri miliónovom úvere splatnom o 20 rokov a pri úroku 6 percent ročne (po odpočítaní príspevku), mesačná splátka predstavuje približne 7200 korún. To znamená, že rodina s deťmi by musela zarobiť približne 20-tisíc korún, aby si takýto úver mohla dovoliť.
Miliónový úver však v Bratislave nemusí stačiť a v iných častiach Slovenska sú príjmy nižšie. Vzhľadom na ceny nájomného je však výhodnejšie splácať hypoúver, ako platiť rovnakú alebo možno aj vyššiu sumu za byt niekomu cudziemu.
Podľa analytikov hypotekárne úvery už nebudú také lacné ako tento rok. Vzhľadom na pokles sadzieb v tomto roku sa očakáva, že štát zníži prémiu čo pri zachovaní úrokov stanovených v banke bude znamenať zdraženie hypoúverov. Skutočnosť, že centrálna banka prednedávnom zdvihla svoje sadzby, by malo na druhej strane zastaviť alebo minimálne spomaliť ďalšie znižovanie úrokov, ktoré za hypoúvery pýtajú banky.
Napríklad v susednom Česku, kde sa sadzby pohybujú okolo šiestich percent, je štátna podpora jedno percento a štát uvažuje o jej úplnom zrušení. V Maďarsku a Poľsku majú rozličné sadzby na úvery v domácej mene a v zahraničnej. Drahšie sú tie v domácej. Hypoúver vo forintoch stojí približne 10 percent, v zlotých je to okolo 14 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.