týchto dňoch mali poslednú šancu dať jednoznačnú odpoveď na to, či sa chcú na tomto procese podieľať aj iní partneri. Do úvahy prichádzali reálne ešte dvaja. Mesto Kežmarok a spoločnosť Air Transport Europe. Tá po niekoľkotýždňovom audite v nemocnici predostrela dve podmienky svojej účasti. Dostať stratové hospodárenie nemocnice na tzv. nulu a transformovať nemocnicu ako celok v súčasnej podobe, čo znamená, zastaviť rozbehnutý proces privatizácie dvoch jej oddelení.
Mesto Kežmarok žiadne špeciálne podmienky do poslednej chvíle nepredložilo. Výsledok rokovania mestskej rady dokonca vyznieval dosť jasne: "Jednoznačne podporiť vstup mesta do neziskovej organizácie, s minimálnym finančným vkladom." Výsledok niekoľkohodinového rokovania mestských poslancov sa však od odporúčania mestskej rady značne odlišoval.
Ako červené súkno na býka totiž zapôsobila na niektorých poslancov zmienka o privatizačnom procese niektorých oddelení. Práve to sa stalo kameňom úrazu celej diskusie, ktorá sa z vecnej podoby pomaly zvrhla na osobné osočovanie oboch zainteresovaných strán, ktoré na chvíľu zabudli na to, že do celého projektu mali ísť pôvodne ako partneri. "Som lekár a manežér," povedal na úvod svojho príspevku poslanec MUDr. Ján Stankovič, v ktorom vysvetľoval svojim kolegom, že celý proces transformácie je vlastne len snahou získať čas potrebný na sprivatizovanie lukratívnych častí nemocnice. "Elementárnym problémom je privatizácia niektorých oddelení nemocnice, ako napríklad tzv. Spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVaLZ), ktoré môžu mať v budúcnosti výrazne pozitívny dopad na ekonomickú bilanciu nemocnice. Apelujem na kolegov poslancov i celé mesto, aby rozbehnutému procesu privatizácie zabránilo. Bez spomenutých oddelení totiž táto nemocnica nemá šancu prežiť v konkurenčnom prostredí," tvrdí poslanec Stankovič, dodávajúc, že súčasná transformáca je amaterizmom a súkromnou iniciatívou súčasnej riaditeľky nemocnice, na ktorej margo dodal, že sa snaží na oddelení SVaLZ vytvárať úmyselnú stratu.
Jeho slová našli sčasti otvorenú podporu aj u poslanca MUDr. Jaroslava Novotného. Naopak, poslanec Milan Šúrek obvinil MUDr. Stankoviča zo "špicľovania" a hranie sa na advokáta v prospech spoločnosti ATE, ktorej je poslanec Stankovič zamestnancom. Ostré slová však nenechala bez odozvy ani riaditeľka NsP v Kežmarku. "Vyprosím si takéto ničím nepodložené osobné invektívy voči mojej osobe. Pán poslanec ma obviňuje z toho, že mám záujem o nejakú sólo hru. Ak ma však čaká toľko rizík, ako tvrdí, musela by som byť prinajmenšom blázon, aby som do toho za takýchto podmienok šla," odpovedala mu MUDr. Eleonóra Kovalčíková.
Ďalšia verbálna prestrelka medzi riaditeľkou a poslancami, bývalými lekármi NsP Kežmarok, odsunula zvyšok poslaneckého zboru len do úlohy štatistov, ktorým chýbali základné poznatky o téme, o ktorej rokovali. Možno aj to sa nakoniec podpísalo pod samotný výsledok hlasovania, ktoré nakoniec vyznelo tak, akoby mesto samo sebe podpílilo konár. "Poslanci podporili vstup mesta do neziskovej organizácie prevádzkujúcej NsP s podmienkou, že bude sprivatizovaná vcelku. Preto zároveň zaviazali primátora mesta, aby požiadal ministerstvo zdravotníctva o zastavenie procesu privatizácie niektorých oddelení."
To však nie je podľa riaditeľky nemocnice reálne. "Ideme do toho sami. Nič iné nám neostáva. Z postoja mesta, ale hlavne z absolútnej nedôvery poslancov k vedeniu nemocnice som mimoriadne sklamaná," dodala na záver E. Kovalčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.