situácia, ktorá v ňom panovala ešte pred dvoma týždňami, je podľa slov generálnej riaditeľky Pamiatkového úradu v Bratislave (správcu Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči) PhDr. Kataríny Kosovej, neodôvodnená. Iné stanovisko prezentoval vedúci spomínaného ateliéru Ing. Ivan Tkáč, za ktorého v súčasnosti prebrala kompetenciu oboznamovať verejnosť o súčasnom stave ateliéru generálna riaditeľka Pamiatkového úradu v Bratislave.
Posledný aprílový deň tohto roku totiž neboli napriek jednomesačnému meškaniu podpísané pracovné zmluvy a dekréty, ani zložený sľub pracovníkov verejnej služby, akými sa po prechode kompetencií zamestnanci ORA v Levoči stali. "Vzhľadom na fakt, že transformácia bývalého pamiatkového ústavu na úrad bola veľmi zložitá, dostali zamestnanci levočského ateliéru Rozhodnutia o plate k prvému májovému dňu tohto roku. Na jeho neakceptovanie má každý občan právo. Dvaja z nich sa teda rozhodli, že pracovný pomer ukončia", vyjadrila sa pre Spišský denník generálna riaditeľa Pamiatkového úradu v Levoči, PhDr. Katarína Kosová. Na margo oceňovania pracovníkov povedala, že mzdy zamestnancov sa odvíjajú od dvoch aspektov, a síce vykonanej práce a uhradenej faktúry za ňu. Zamestnanci ORA v Levoči mali vyplatené mzdy, stimulačná zložka bude uhradená až po zaplatení faktúr.
"Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči bude i naďalej dostávať financie na svoju činnosť. Nemôžeme mu ale posielať stimulačné zložky mzdy za tie práce, ktoré mu ešte neboli uhradené.", uviedla generálna riaditeľka Pamiatkového úradu v Bratislave. Zároveň podotkla, že samostatnú existenciu bez správcovského Pamiatkového úradu v Bratislave si v prípade levočského ateliéru nedokáže predstaviť. "Keďže disciplína pri uhrádzaní faktúr za vykonané práce je veľmi zlá, obávam sa, že existencia ORA v Levoči by bola výrazne ohrozená. Našou snahou bolo vždy zachrániť tento spôsob reštaurovania ako alternatívnu formu vo vzťahu k privátnemu sektoru tak, ako je to všade na svete. Chceli sme, aby sa vykonávalo reštaurovanie aj v štátnej inštitúcii v takých profesionálnych podmienkach, ako sa podarilo vyfinancovať v Levoči, čo stálo nemálo nášho úsilia. Považovala som za veľký úspech, keď sa podarilo reštaurátorské ateliéry, a teda aj levočský, dostať do štruktúry Pamiatkového úradu. Nikdy by som si nebola pomyslela, že mi vlastní zamestnanci podtnú nohy", povedala na záver PhDr. Katarína Kosová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.