končiacich ročníkov základných škôl. Aj napriek tomu, že všetci majú prijímačky už za sebou, objavili sa ponosy verejnosti, že na Gymnáziu na Poštovej ulici požadoval riaditeľ od študentov poplatok za testy vo výške 100 Sk, ktoré dal vypracovať.
"Vieme o tom a ak sa tak rozhodol urobiť riaditeľ, je to jeho vec. Gymnázium na Poštovej ulici je jedno z najžiadanejších a preto si objednali testy od bratislavskej firmy Exam. V rámci zabezpečenia objektivity sme radi, že testy vypracovala nezávislá inštitúcia. Riaditeľ mal dve možnosti, no nakoľko nechcel, aby si testy na škole vypracovali sami, zvolil inú cestu. Samozrejme sa tým navýšili výdavky," povedal nám vedúci metodického oddelenia Odboru školstva Krajského úradu v Košiciach Jozef Vook.
O tom, že s vyberaním takýchto poplatkov v štáte, ktoré garantuje bezplatné školstvo všetko kóšer nie je, síce J. Vook vie, ale podľa neho sa zatiaľ nik oficiálne nesťažoval.
"Robia to viaceré školy, je však diskutabilné, či je v tomto smere všetko v súlade so zákonom."
Na základe predbežných poznatkov prvé kolo prijímacích pohovorov opäť potvrdilo obrovský záujem o gymnáziá, hotelové a obchodné akadémie. Naopak, terčom nie príliš veľkého záujmu sa stali Stredné odborné učilištia a väčšina stredných odborných škôl, kde pripravujú 2. kolo prijímacích skúšok.
"Podľa zákona mali riaditelia jednotlivých stredných škôl rozhodnúť o prijatí, či neprijatí uchádzača do troch dní od konania prijímačiek. Od oznámenia rozhodnutia zostáva rodičom 15 dní na podanie odvolania. To sa podáva na škole, kde bola vykonaná prijímacia skúška, pričom odvolanie následne postúpi škola Odboru školstva na Krajskom úrade."
Žiaci, ktorí neboli na strednú školu prijatí pre nedostatok miesta, však veľkú šancu dostať sa na vyhliadnutý odbor nemajú. Riaditelia škôl mali totiž za povinnosť vopred uviesť počet žiakov, ktorých plánujú prijať. Rezort školstva chce takto predísť korupcii. Ako však uviedol J. Vook, už vôbec nemá zmysel dávať odvolanie u tých, ktorí nesplnili kritériá.
"Tí prijatí jednoducho nebudú. Zo zákona je povinná desaťročná školská dochádzka, preto každý adept musí byť v konečnom dôsledku umiestnený na nejakú strednú školu, pre ktorú sa rodič rozhodne."
Odvolacie konanie je v plnom prúde, no ukazuje sa, že niektoré zo škôl majú kapacity nepriedušne naplnené.
"Situácia je stresujúca, najviac neprijatých je na gymnáziách, keďže sa na 39 gymnázií v kraji s kapacitou 2100 miest prihlásilo 2500 záujemcov. V Košiciach sa na gymnázium nedostalo 250 uchádzačov, no títo majú ešte možnosť uchádzať sa o štúdium na novozriaďovanom cirkevnom gymnáziu na Drábovej ulici. Voľné miesta ešte zostali na Gymnáziach s vyučovacím jazykom maďarským na Greššákovej ulici v Košiciach a Moldave nad Bodvou, či Sečovciach. Podotýkam, že všetky košické gymnáziá sú na 100 % zaplnené."
Menší záujem prejavili rodičia žiakov o stredné odborné učilištia a stredné odborné školy.
"Ide prevažne o zamerania na poľnohospodárstvo, stavebníctvo, strojárstvo, elektrotechniku a dopravu, čo sa už prejavuje niekoľko rokov. Táto situácia súvisí s dopytom na pracovnom trhu, ale aj ekonomickou situáciou v spomínaných oblastiach. Predpokladám, že budeme musieť s ohľadom do budúcnosti zareagovať na dopyt a rozšíriť kapacity gymnázií."
Druhé kolo prijímačiek sa uskutoční 11. júna na všetkých školách, ktoré nenaplnili počty v prvom kole. Prijímacie konanie pre žiakov štvrtých ročníkov osemročných gymnázií sa uskutoční 4. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.