hostí aj spoluväzňov, denníku SME potvrdili aj novinári z chorvátskeho denníka Jutarnji list.
Fruni si vraj do väzenia nechal priniesť televízor a naposledy hostil spoluväzňov koláčmi. Chorvátske médiá ho žiadali o rozhovor, ale sudca to nepovolil.
Podľa informácií zo Zboru väzenskej a justičnej stráže naše vzťahy s väznicami v balkánskych krajinách nie sú na vysokej úrovni. Budúci týždeň sa uskutoční prvá oficiálna návšteva Slovákov v Slovinsku.
Ak by bol Fruni vydaný na Slovensko, naše zákony by mu neumožnili taký luxus, aký má v Chorvátsku. K lepšej strave by sa legálnym spôsobom nedostal - donáška stravy je zakázaná hlavne preto, aby do jedla neboli vstreknuté drogy alebo jed.
Väzni v našich nápravnovýchovných ústavoch môžu mať najviac svoju bielizeň, ktorú im môžu prať a prinášať príbuzní. Oblečenie môžu mať svoje iba pri športovaní. Návštevy im takisto môžu bez obmedzenia nosiť knihy alebo časopisy.
Riaditeľ sekcie medzinárodného práva na ministerstve spravodlivosti Peter Báňas nevie odhadnúť, koľko môže Fruniho vydanie trvať: "Žiadny štát nemá určené dokedy." Chorváti naše úrady neinformujú ani o tom, či Frunimu predĺžili väzbu: "Odkedy sme odoslali žiadosť, neprišla žiadna oficiálna reakcia. Majú povinnosť informovať o výsledku alebo ak im niečo chýba."
Slovenské úrady sa Chorvátov nič nepýtajú, prešetriť, či má Fruni vo väzení veľké výhody oprávnene, môžu len sami Chorváti: "Keby sme sa my oficiálne spýtali, už je to nátlak."
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.