schváli zahraničný výbor EP. Veľká časť z nich sa týka menšinových práv, ale poslanci nezabudli ani na Benešove dekréty, o ktorých nebola v pôvodnej verzii rezolúcie v prípade SR zmienka.
Šéf zahraničného výboru Elmar Brok spolu s nemeckým poslancom Jürgenom Schröderom navrhujú vyjadriť v rezolúcii očakávanie, že ak slovenské právo obsahuje ustanovenia - napríklad účinkom Benešových dekrétov - ktoré vytvárajú diskriminačné účinky, čo je v rozpore s právom EÚ, Slovensko ich odstráni najneskôr k dátumu vstupu do únie.
Skupina poslancov na čele s Nemkou Elisabeth Schroedterovou zasa chce do textu zaradiť odsek, kde EP vyjadrí nádej, že slovenské úrady budú pozorne sledovať prebiehajúce analýzy Benešových dekrétov vykonávané českými úradmi, Európskou komisiou a parlamentom s cieľom zistiť, či nemajú právne účinky v rozpore s európskym právom, a v prípade potreby prehodnotia tieto ustanovenia.
Z poslancov sa vo vzťahu k Slovensku ukázala ako najaktívnejšia Švédka Cecilia Mallströmová, ktorá sa podieľa na ôsmich pozmeňovacích návrhoch. Chce napríklad vyzvať slovenský parlament, aby čo najrýchlejšie vyriešil problém okolo nevyšetrených prípadov porušenia ľudských práv za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994-98 či otázku ním vydaných amnestií. Navrhuje tiež vyzvať vládu, aby zabezpečila bezpečnú hranicu s Ukrajinou v súlade so schengenskými pravidlami. Mallströmová chce ďalej presadiť výzvu, aby Slovensko dôsledne uplatňovalo prijaté opatrenia, ktoré majú zabrániť policajnej brutalite a ponižujúcemu zaobchádzaniu zo strany policajtov, najmä v prípade príslušníkov niektorých menšín.
Zahraničný výbor v utorok 21. mája prerokuje vyše 200 pozmeňovacích návrhov a schváli text, ktorý v júni dostane na definitívne odsúhlasenie plénum EP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.