dlžníkmi sú rezorty zdravotníctva, školstva a Železnice SR. Uviedla to manažérka VSE pre vzťahy s verejnosťou Anna Pančurová.
Podľa jej slov je vymáhanie pohľadávok veľmi komplikované, pričom odbor právnych záležitostí VSE zaznamenáva ich neustály rast. Najväčšie zvýšenie počtu sporov aj vo finančnom vyjadrení zaznamenali v kategórii veľkoodber elektriny. Ide prevažne o subjekty, ktoré právne existujú, ale fakticky už nepodnikajú, sú v likvidácii alebo v konkurze.
Za obdobie od 1. mája 2001 do 30. apríla 2002 bolo odboru právnych záležitostí postúpených k súdnemu vymáhaniu spolu 599 prípadov v hodnote 45,2 milióna Sk. Za toto obdobie odbor spracoval 557 žalôb, z toho je právoplatne ukončených 145.
A. Pančurová konštatovala, že výkon rozhodnutia súdnou cestou je veľmi zdĺhavý, preto vo veciach, u ktorých súd počas dlhšieho obdobie nekonal napriek výzvam VSE, pristúpili k stiahnutiu svojich návrhov a po doručení právoplatných uznesení o zastavení konania podajú návrh na exekúciu cestou súdneho exekútora. Exekučné konania sa začali v 141 prípadoch.
Osobitnou agendou v rámci vymáhania pohľadávok je uplatňovanie si práva v konkurznom konaní. Ako veriteľ, ktorý nemá prednostné právo na uspokojenie pohľadávky zo zákona prípadne zo zabezpečenej pohľadávky, napriek uplatneniu pohľadávok do konkurzu v zákonom stanovej lehote je a. s. VSE v konkurzných konaniach uspokojovaná minimálne. Za obdobie od 1. mája 2001 do 30. apríla 2002 podala VSE 94 konkurzných prihlášok, ktorými si uplatnila 20,4 milióna Sk. Od roku 1992 však energetici evidujú 841 podaných prihlášok do konkurzu.
Východoslovenská energetika bude podľa A. Pančurovej intenzívnejšie uplatňovať právo prerušenia respektíve obmedzenia dodávky elektriny, ako i odstúpenia od zmluvy, osobitne pri pohľadávkach po vyhlásení konkurzu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.