a.s. Košice žiada 98 miliónov korún. Súd tzv. medzitýmnym rozsudkom rozhodol zatiaľ len o základe nároku navrhovateľa na náhradu škody a náhradu nemajetkovej ujmy, nie však o jej konkrétnej výške. Tá bude predmetom ďalšieho dokazovania pred súdom až po nadobudnutí právoplatnosti medzitýmneho rozsudku. Uvedený verdikt zatiaľ právoplatný nie je.
Bývalý člen vrcholového manažmentu železiarní namietal neplatnosť svojho odvolania z funkcie člena predstavenstva VSŽ, ku ktorému došlo v decembri l993. Žalobou sa domáhal vyplatenia 60-miliónovej škody, ktorá mu vznikla z titulu nezákonného odvolania z funkcie člena predstavenstva VSŽ a 38 miliónov za tzv. nemajetkovú ujmu. Opieral sa pritom o už vydané rozhodnutia košického krajského súdu z decembra 1998 a Najvyššieho súdu SR v Bratislave zo septembra 1999, podľa ktorých jeho odvolanie bolo neplatné a v rozpore so stanovami akciovej spoločnosti VSŽ Košice.
Šarišský vo svojom návrhu zdôraznil, že týmto odvolaním z funkcie utrpel hmotnú i morálnu škodu. Argumentoval tým, že bola poškodená jeho vážnosť a dôstojnosť nielen v manažérskych a podnikateľských kruhoch, ale aj v rodinnom prostredí.
Spor bývalého viceprezidenta s véesžetkou o neplatnosti jeho odvolania trvá už temer deväť rokov. Šarišský bol z funkcie člena predstavenstva VSŽ odvolaný na mimoriadnom valnom zhromaždení a. s. VSŽ, ktoré zvolal v decembri 1993 Fond národného majetku. Spolu s ním bol odvolaný aj generálny riaditeľ VSŽ Zoltán Berghauer a členovia predstavenstva Dionýz Kunder a Stanislav Polák. Bolo to v čase, keď sa na čelo VSŽ dostala rezešovská manažérska skupina. Všetci štyria odvolaní členovia predstavenstva podali v marci 1994 na súd spoločnú žalobu. S výnimkou Šarišského od nej ale, údajne kvôli lukratívnym ponukám zo strany vedenia VSŽ, odstúpili.
Súdnych sporov, ktorým už narástli brady, majú VSŽ, a. s. Košice veľa. Ako uviedla TASR, za rizikové pre spoločnosť ich považujú aj zástupcovia konzorcia Penta Group, J&T a Istrokapitálu, ktoré v súčasnosti ovláda zhruba štvrtinu akcií VSŽ. Predstavitelia konzorcia v tejto súvislosti po konaní aprílového MVZ uviedli, že súdne spory VSŽ by mohli spôsobiť úniky financií vzhľadom na to, že nie sú zo strany VSŽ vedené so stopercentnou profesionálnosťou. A to bolo podľa všetkého aj dôvodom, prečo na návrh predstaviteľa Penta Group Jaroslava Haščáka sa predstavenstvo VSŽ doplnilo o ďalšieho člena, Gabriela Herbrika, ktorý je komerčným právnikom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.