brázdu v predošlých rokoch. Postup do áčka MS i na ZOH v Lillehammeri vybojoval so zverencami známy kormidelník Július Šupler (na fotografii vľavo s Petrom Bondrom). Po tom, čo bol odstavený od kormidla po šampionáte vo Viedni 1996, sa načas stiahol, zdokonaľoval sa v remesle i jazyku v zámorských juniorských súťažiach. Bol v určitom slova zmysle priekopníkom aj prorokom a preto je naplnený dobrým pocitom, že niektoré jeho proroctvá vyšli bezo zvyšku.
Nadhodili sme mu v úvode tému striedania stráží i vzhľadom na to, že kormidelník Ján Filc avizoval odchod z funkcie. Pre jeho nasledovníka to teda bude poriadna fuška tlačiť rozbehnutú zlatú káru. "Po každom zisku titulu je to náročné. Obhajoba prvenstva je zložitá, a to nielen v národnom tíme, ale i v klube. Je to v prípade reprezentácie podmienené i tým, že tentoraz bolo poruke množstvo schopných borcov, ktorí vypadli z bojov v Stanleyho pohári a mohli prísť reprezentovať. To bolo pre Slovensko obrovským šťastím a tvorba mužstva za pochodu sa udiala s takýmto výborným koncom. Isté je, že ďalší kouči sa musia pripraviť na náročnosť fanúšika, netrpezlivosť funkcionárov. Navyše ani pri podobnej konštelácii sa nemusí podariť obhájiť primát. Zakaždým je totiž šampionát iný."
O našej extralige sa vo všeobecnosti hovorí, že nie je mimoriadne exkluzívna. A predsa sme majstri sveta. Je to do istej miery paradox, ktorý možno nemá na pohľad obdobu vo svete. Avšak Július Šupler si myslí niečo iné. "Nepostavil by som takto otázku ani odpoveď. Či je extraliga taká alebo onaká a systém práce s mladými možno nie je optimálny, je to aj odraz minulosti a všetkých zodpovedných. Určite však teší, že všetci v zlatom tíme sú Slováci, nejde o žiadny kanadský import a to je dôkazom, že medzi Tatrami a Dunajom sa rodia skvelé talenty. Aj inde je to tak, že hráči dozrievajú v NHL, i prípad Čechov tomu nasvedčuje. Ide o neviditeľný reťazec tvorby herného majstrovstva, ktorý sa deje kontinuálne. Musíme mať na mysli fakt, že niekoľko desiatok hráčov pôsobí v NHL, vyše 300 borcov hrá celkove v cudzine a to je obdivuhodný počet hokejistov." Pravda, tréner Šupler zabŕdol do limitovaného hľadania nádejí, čo je podmienené napríklad solventnosťou rodičov, ktorí si môžu dovoliť dať na hokej svoje ratolesti. "Určite ide aj o otázku toho, či sú extraligisti docenení, či dostanú primeraný priestor, aby sa predviedli na medzinárodnom fóre. Preto možno častokrát nasleduje pingpong medzi tým, akú šancu hráči dostali a ako sa jej chytili v reprezentácii. Život je aj o tom, že niekto príde a rozhodne v neprospech extraligistu. No na druhej strane daktorí bývalí domáci hokejisti sa aj v tridsiatke dostali do NHL, trebárs Ľubo Sekeráš. Hádzať však neúspech na borcov zo slovenského ľadu, to je až nebezpečné, lebo tým berieme elán našim chlapcom."
Tento odborník obhajuje zástoj adeptov bez ohľadu na to, v ktorej súťaži naháňajú puk. Nerád počúva, ak ľudia tvrdia, že ak chceme vyniknúť, musíme čakať iba na zámorské posily. Robí si podrobný archív, výstrižky odkladá úkladne a podľa významu. Teraz sa k nim vracia a stojí si za tým, čo hovoril vtedy, keď bol pri kormidle. "Pred rokmi som nástojil na tom, že potrebujeme čas na to, aby sme prerazili. To som hovoril po Viedni. Lebo všetko chcelo svoj čas, aby sme sa v elitnej kategórii adaptovali a hráči herne postúpili tam, kde je to žiadúce. Žiadal som trpezlivosť a vedel som, že počet hráčov v zámorí bude narastať a toto všetko sa zúročí. Opakoval som, že medaila, aj zlatá, raz príde. A stalo sa. Bol to tiež môj sen, túžba a som strašne rád, že to vyšlo." Hurá systém sa Julovi bridil. Hovoriť vopred ideme na titul neznášal. Hlavne vtedy, keď sme sa len etablovali v špičke. "Nesplnenie cieľa je potom najlepší dôvod na odpálenie trénera. Šatan začínal ako benjamínok pri Petrovi Šťastnom na olympiáde. Pálffy bol tiež iným Žigom a pokračovať v tomto duchu by sa dalo ďalej. Teraz je už na obzore nová generácia Lintner,Hossa, Gáborík, z nej budeme raz tiež ťažiť."
Náš partner sledoval dianie nielen pri obrazovke, ale bol aj na trénerskom seminári priamo v dejisku MS. Už víťazstvo nad Švédmi 2:1 ho katapultovalo medzi kolegami do pozície hrdého kormidelníka. "Naša hra mala veľkú odozvu. Na každej prednáške ostatní fachmani hovorili, že Slováci boli v tomto dueli vynikajúci. Dave King už vtedy tvrdil, že Slováci budú majstrami sveta. George Kingston mi v osobnom rozhovore prízvukoval, že máme vynikajúci mančaft, to isté pridupľoval Luděk Bukač. Leif Bork naznačil, že nie Švédi hrali slabšie, ale zvýraznil to, že my sme si počínali s chuťou a nasadením, entuziazmom. To sa dobre počúvalo. Kredit nášho hokeja rapídne stúpol. Zásluhu na tom majú všetci, ktorí sa angažovali nielen po vzniku Slovenska, ale i vo federálnych časoch. Nemožno preto zabúdať na predchodcov, ktorí písali históriu. No nástojčivo si musíme chrániť dobré meno, nesmieme zaspať na vavrínoch a oháňať sa striebrom z Petrohradu a zlatom zo Švédska. Svet sa uberá inde a inak. Osemnástka a dvadsiatka je slabšia, to načim mať na pamäti."
Pravdaže, ako nový lodivod Slovana si uchoval aj poznatky zo Škandinávie. Vynikajúcu techniku podporenú skvelou kondíciou nadovšetko. "Hviezdy zvládli kľúčové momenty a umocnili tak silu kolektívu. To najviac zavážilo, že nás nikto nezastavil. Z toho hodno vychádzať do budúcnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.