'horného' gymnázia na Konštantínovej ulici (GK2) RNDr. Elvíra Abrahámová na adresu svojho kolegu a niekdajšieho spolužiaka RNDr. Slavomíra Hrinka. Ten bol deväť rokov riaditeľom GK2, vystriedala ho práve E. Abrahámová. Svojmu predchodcovi dala výpoveď. S. Hrinko však vyhral súdny spor s krajským úradom a súd ho potvrdil vo funkcii riaditeľa 'horného' gymnázia. Krajský úrad na túto situáciu zareagoval tak, že ho odvolal. Zároveň pri tom odvolal aj Abrahámovú, bez udania dôvodu. Odvtedy je na čele školy (najprv ako poverený vedením, neskôr potvrdený ako riaditeľ) PhDr. Stanislav Šanta.
Bývalý riaditeľ a bývalá riaditeľka pôsobia ako radoví učitelia, kabinety majú na opačných koncoch školy a ich vzťah sa oproti minulým rokom nijak nezlepšil. Aj keď sa väčšina spomínaných zmien, sprevádzaná radom škandálov, udiala ešte v roku 1999, ex-riaditeľka Abrahámová sa k nim verejne vyjadrila až teraz. Svojho predchodcu obvinila zo zlého hospodárenia na škole a ďalších vecí.
Kauza kosačka
"Predmetná kosačka, ktorá bola údajne dôvodom, že krajský úrad vypísal výberové konanie a nepotvrdil pána Hrinka vo funkcii, je úbohým dôvodom. Kosačka bola ešte za totality dovezená z JRD Široké, nebola funkčná," povedala E. Abrahámová a dodala, že S. Hrinko ešte v roku 1998 podpísal likvidačný protokol pre kosačku. Pre ozrejmenie faktov pripomíname, o čo išlo. Riaditeľ Hrinko rozviazal dohodou pracovný pomer so svojou hospodárkou (išlo o manželku niekdajšieho spoločníka krajského prednostu Jozefa Polačka) kvôli kosačke.
Podľa jeho slov "v auguste '98 odniesla kosačku z budovy školy. Priložila doklad o nefunkčnosti, kde bolo uvedené, že za prípadnú opravu by mala škola zaplatiť 25-tisíc. Súhlasil som preto s tým, aby bola kosačka vyradená a 28. decembra 1998 likvidačná komisia ju skutočne vyradila. Dovtedy som v tom nevidel problém". Problém nastal po tom, čo sa kosačka opätovne objavila na školskom dvore. Ako uviedol S. Hrinko, kosačka bola funkčná - pred i po vyradení, kosili ňou minimálne štyria ľudia.
Nová riaditeľka prijala ex-hospodárku školy späť do pracovného pomeru. Bývalý riaditeľ sa domnieva, že vypísanie výberového konania na august súviselo práve s odvolaním hospodárky. Ďalším z dôvodov bol iný názor na prijímacie konanie.
"Nesúhlasil som s tým, aby krajský úrad v odvolacom konaní prijímal na školu žiakov, ktorí na prijímacích skúškach neuspeli, a ďaleko úspešnejších žiakov neprijal. Videl som v tom živnú pôdu pre korupciu," hovorí bývalý riaditeľ.
Elvíra Abrahámová tvrdí (rovnaký názor vyjadril aj krajský prednosta), že dôvod, prečo Slavomír Hrinko na výberovom konaní nepochodil, je prozaickejší. Nehospodárne vyložené peniaze za maľovku školy.
Maľovka za tri milióny
Školský rok 1999/2000 slávnostne otvorili predseda NR SR, absolvent GK2 Jozef Migaš a riaditeľ Slavomír Hrinko. Už o pár dní, 8. septembra nastúpila nová riaditeľka. "Pre školu to znamenalo narušenie, pretože aprobácie bývalého a nového vedenia boli odlišné," vraví dnes exriaditeľka.
Prednosta krajského úradu Polačko tvrdil, že chcel riaditeľa odvolať už skôr, ale viacero ľudí ho od tohto kroku odhováralo.
"Prečo pán Hrinko neprešiel výberovým konaním? Môže si za to sám. Svojím arogantným správaním, ale hlavne nehospodárne prevedenou maľovkou školy," tvrdí E. Abrahámová.
Maľovka vnútorných priestorov školy na bielo stála 3 587 434 Sk. Bývalá riaditeľka nám ukázala posudok súdneho znalca z odboru stavebníctva, ktorý píše o prefakturácii 1 503 313 Sk.
V posudku stojí: "Primeraná orientačná cena pre zrealizovaný druh a charakter prác v čase realizácie je 2 084 119 Sk, vrátane DPH."
Bývalá riaditeľka dodáva, že ďalší posudok spochybňuje pravosť jedného podpisu z rokovacieho konania.
"Spomínaný posudok súdneho znalca som nevidel, ale prefakturáciu rozhodne popieram. A chcem pripomenúť, že podľa kontroly z krajského úradu bolo vyfakturovaných o dvetisíc metrov štvorcových menej ako vymaľovaných," reaguje Slavomír Hrinko.
Maľovať sa, podľa Abrahámovej slov, začalo v októbri 1997. Súhlas od kraja dostala škola 15. 10. 1997.
"Uzatvorenie zmluvy na požadované práce podmieňujeme zabezpečením finančných prostriedkov... V opačnom prípade bude tento súhlas považovaný za neplatný," píše v ňom vedúci odboru finančného KÚ.
"Finančné prostriedky nemali, pretože posledná splátka bola zaplatená až v roku 2000. Jeden z dôvodov odloženia podozrenia z trestného činu je, že termín začatia maliarskych prác bol síce v zmluve stanovený na 1. 12. 1997, avšak maliarske práce na škole prebiehali už skôr. Išlo vraj o sponzorský dar firmy, ktorá neuspela vo výberovom konaní. Zaujímavé je, že tí istí ôsmi pracovníci pracujú po celý čas pod hlavičkou inej firmy. Neobviňujem z toho firmu, lebo za to je zodpovedný bývalý riaditeľ a jeho hospodársko-ekonomická zástupkyňa," tvrdí bývalá riaditeľka a vyťahuje protokol finančnej kontroly.
Podľa neho došlo k porušeniu pravidiel verejného obstarávania a rozpočtových pravidiel. Svojho kolegu Hrinka zároveň obviňuje z toho, že "pri preberaní osobných spisov chýbali dekréty špičkových pracovníkov a mnohé iné písomnosti. Tie doložil až 2. 2. 2000, keď ich vyžiadala hospodárska kontrola, čo potvrdila účtovníčka. Od samého začiatku nám bývalé vedenie v ničom nechcelo pomôcť".
Slavomír Hrinko spomínané tvrdenia odmieta. Jeho kolegyňa však na nich trvá s tým, že má k nim doklady. Bývalý riaditeľ nesúhlasí ani s tvrdením, že kým je na škole on, nebude pokoj.
"Zlá atmosféra na škole nastala po vymenovaní pani Abrahámovej za riaditeľku. Po jej odvolaní sa situácia značne upokojila. V tomto prípade, ako aj v ďalších, krajský prednosta necitlivo zasiahol do chodu úspešnej organizácie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.