liečbe. Na túto akciu, ktorá začala včera v penzióne Odevák na sídlisku Sekčov, zajtra nadviaže dvojdňový doplnkový kurz Terapia závislostí akupunktúrou. Konferenciu, ktorej sa zúčastňujú lekári z piatich štátov Európy, organizuje Spoločnosť akupunktúry, organizačná zložka Slovenskej lekárskej spoločnosti a Chemická zdravotná poisťovňa Apollo, záštitu prevzal predseda samosprávneho kraja Peter Chudík.
"Akupunktúra ako zástoj v liečbe má výhodu, že nepoužíva cudzorodé látky, ktoré sa dostávajú do organizmu," uviedol nestor akupunktúry na Slovensku MUDr. Jozef Šmirala. Ako podčiarkol, zvlášť jej pôsobenie pri liečbe závislostí na alkohole, tabaku či tvrdých drogách dosahuje dobré výsledky. J. Šmirala uviedol aj príklad, keď raz bol v istom centre pre drogové závislosti umiestnenom v kláštore. Boli tam dvaja pacienti závislí na heroíne. Keďže v kláštore vedeli o jeho návšteve, načasovali ju tak, keď u spomínaných heroínistov vypukli silné abstinenčné príznaky. "Boli celí spotení, mali veľké bolesti a zásluhou ani nie akupunktúry, ale iba akupresúry očividne ožili a začali s nami komunikovať."
MUDr. Karol Hollý je primárom psychiatrickej liečebne, ktorá ako prvé pracovisko na Slovensku začalo používať akupunktúru pri detoxikácii ľudí závislých od alkoholu alebo tvrdých drog. Skúsenosti majú zatiaľ dobré. "Som pragmatik. Keď to funguje u pacientov, tak sa toho držím, aj keď presne neviem, ako to funguje," skonštatoval primár a svoje slová doložil príkladom: "U chronických schizofrenikov, ktorí sú známi tým, že fajčia jednu cigaretu od druhej, sa po akupunktúre znížila ich spotreba."
Opýtali sme sa ho na to, či už nahradili substitučnú liečbu narkomanov úplným vysadením náhradného lieku. "Máme tieto skúsenosti. A sú dobré. Nie sú stopercentné, akupunktúra tiež má svoje kontraindikácie, asi desať-pätnásť percent pacientov na ňu nezareagovalo. No väčšine pacientov pri akupunktúre abstinenčné príznaky prešli."
Zaujímavé je, že na oddelení psychiatrie nemôže mať primár Hollý viac ako desať heroinistov, v chránenom resocializačnom domove dokonca viac než dvoch. Dôvod je prozaický, ak by ich bolo viac, pritiahli by dílerov.
Na Slovensku je bezplatná zdravotná starostlivosť. Nárok na ňu majú všetci, bez ohľadu na to, či už si zničili zdravie tvrdými drogami, alkoholom, gamblerstvom alebo pojedaním mastných jedál. No práve v súvislosti s narkomanmi sa ozývajú hlasy, prečo musia z daní hradiť ich liečbu. "Následky neliečených závislostí sú pre spoločnosť ďaleko vyššie než náklady na liečbu," mieni K. Hollý.
Účastníci konferencie sa zhodli, že akupunktúra je vhodná, ak nie ako liečba, tak minimálne ako jej doplnok. "Zázračné ihličky" sú známe stovky rokov, prvé odborné práce sa na Slovensku objavovali začiatkom šesťdesiatych rokov XX. storočia, v praxi sa akupunktúra objavovala o desať rokov. Pôvodne na liečbu reumy, asi najviac ju však využívali alergici. Napriek tomu, že v SR je enormná spotreba liekov, práve akupunktúra nemá podľa legislatívy na ružiach ustlaté.
Podľa riaditeľa poisťovne Apollo MUDr. Vladimíra Balogha pri pripomienkovaní liečebného poriadku v rokoch 1996 až 97 predložili atestačnú prácu s vyčíslením nákladov, ktoré sa ušetria pri využívaní akupunktúry, no "asi zapracovali niektoré firmy". Akupunktúra je dnes klasifikovaná ako nadštandardná liečba, ktorú v plnom rozsahu platí pacient. A tu je problém. "Keďže akupunktúru poisťovne nemôžu preplácať, ťažko presvedčiť alkoholika alebo drogovo závislého, aby si liečbu zaplatil," odznelo na konferencii.
Na konci reťaze pri problematike závislosti sa nachádza profesor František Novomestský, ktorý vykonáva súdne pitvy. Ten k spomínanej téme podotkol: "Nechcem hrať takú hru, keď mám na pitevnom stole sedemnásťročnú dievčinu. Treba privítať akúkoľvek aktivitu, vrátane akupunktúry, ak má byť svetielkom v tej temnote."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.