počul a po rôznych odborných vyšetreniach lekári zistili, že trpím obojstrannou vnútroušnou poruchou sluchu, zapríčinenou práve hlukom a prachom na pracovisku. Ukázal som lekársku správu zamestnávateľovi, z ktorej vyplýva, že v nehygienickom prostredí jeho firmy som dostal chorobu z povolania, ale až keď som čoraz častejšie maródoval, rozhodol sa preložiť ma na inú prácu, avšak so zárobkom asi o 50 % nižším. Som mladý, nedávno som si založil rodinu, ktorú s takýmto zárobkom neuživím. Aké nároky môžem voči zamestnávateľovi z titulu choroby z povolania uplatňovať? Je zamestnávateľ povinný po preložení na inú prácu vyrovnávať mi stratu na zárobku?
Zn.: Choroba z povolania
Odpoveď: Choroba z povolania alebo ohrozenie touto chorobou je jedným z taxatívne ustanovených prípadov v Zákonníku práce, kedy je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú prácu. Zamestnávateľ je pri preradení povinný prihliadnuť, aby práca bola pre zamestnanca vhodná aj vzhľadom na jeho kvalifikáciu a schopnosti. Len vtedy, ak preradenie nie je možné uskutočniť v rámci pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca aj na prácu iného druhu, avšak len po dohode so zamestnancom. Bez súhlasu zamestnanca nie je možné uskutočniť jeho preradenie na inú prácu, vzhľadom na dodržanie zákazu nútenej práce.
Pracovnoprávne účinky pre účely preradenia na inú prácu má len lekársky posudok. Nestačí lekárske odporúčanie, resp. lekárska správa. Ak zamestnanec predloží zamestnávateľovi lekársky posudok, z ktorého vyplýva, že sa stal dlhodobo nespôsobilým vykonávať doterajšiu prácu a zamestnávateľ ho nepreradí na inú prácu, zamestnanec je oprávnený odmietnuť ďalší výkon práce a takéto odmietnutie nemôže byť považované za porušenie pracovnej disciplíny. Išlo by o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej by zamestnancovi prislúchala náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku. Náhrada mzdy by zamestnancovi prislúchala aj v prípade, že by zamestnávateľ preukázateľne nemal pre zamestnanca inú vhodnú prácu, na ktorú by ho preradil. V takýchto prípadoch môže byť aktuálna výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. c novelizovaného Zákonníka práce. Za uvedenej situácie aj sám zamestnanec môže rozviazať pracovný pomer nielen výpoveďou, ale aj okamžitým zrušením.
Zamestnancovi, u ktorého sa zistila choroba z povolania je zamestnávateľ povinný v zmysle § 198 Zákonníka práce poskytnúť náhradu za stratu na zárobku, za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia, náhradu za účelne vynaložené náklady spojené s liečením a za vecnú škodu.
Treba rozlišovať náhradu za stratu na zárobku počas práceneschopnosti a po práceneschopnosti, pretože ide o dva samostatné nároky. Náhrada počas PN zamestnanca je rozdiel medzi priemerným zárobkom pred vznikom škody spôsobenej chorobou z povolania (pracovným úrazom) a plnou sumou nemocenského. Náhrada za stratu na zárobku po skončení PN pri uznaní invalidity a lebo čiastočnej invalidity patrí zamestnancovi v takej sume, aby spolu s jeho zárobkom po pracovnom úraze alebo po zistení choroby z povolania pripočítaním prípadného invalidného dôchodku poskytovaného z toho istého dôvodu sa rovnala jeho priemernému zárobku pred vznikom škody.
Náhrada účelne vynaložených nákladov spojených s liečením predstavuje rozdiel medzi zdravotníckou starostlivosťou hradenou príslušnou sociálnou poisťovňou a zdravotníckou starostlivosťou hradenou poškodeným zamestnancom. Patria k nim aj výdaje napr. na protézy, prijatie ošetrovateľa, náklady na rehabilitáciu, na potrebné prilepšenie k strave a pod.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.