Erika Tatarková. Pod vedením učiteľky Anny Cabanovej získali tretie miesto na celoštátnom kole Stredoškolskej odbornej činnosti, s prácou Objavovanie starých fotografických techník. Samotná púť až na Olymp stredoškolskej fotografie sa začala zhruba pred dvomi rokmi na fotografickom krúžku pracujúcom pri škole. V takzvanej svetlej miestnosti v nich skrsol nápad priblížiť pionierske obdobie techniky spracovania "čarovných obrázkov" a podeliť sa o svoje skúsenosti s odbornou aj laickou verejnosťou.
Autorky nám o tom povedali: "V dnešnej dobe sa nad fotografiou pozastaví čoraz menej ľudí. Nastala doba minilabov, kde sa farebné fotografie spracúvajú stlačením tlačidla. Je doba digitálnej techniky, kde všetko vidíme cez počítač. Všetku našu prácu robia stroje a rôzne techniky. My ale nesmieme a nechceme dovoliť, aby sa na starú klasickú fotografiu zabudlo. Veď nemôže byť nič krajšie, ako vytvoriť fotografiu vlastnou rukou."
Oceneniu na najvyššom stredoškolskom fóre predchádzali prvé miesta na okresnom a krajskom kole SOČ, kde porotu zaujala predovšetkým vyváženosť obsahu práce a jej odborná prezentácia. Samotná práca opisuje hneď niekoľko takmer zabudnutých techník ako sú fotogramy, vyfarbovanie svetlom, kombinované fotogramy, papierové negatívy, kolorovanie čierno-bieleho obrazu, sklenené dosky a exponovanie z nich.
Okrem toho v druhej časti práce nájdeme mnoho užitočných informácií o významných autoroch spätých s našim regiónom, menovite o Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi, Karolovi Divaldovi, Adolfovi Schwarzovi a Pavlovi Osvaldovi.
Dievčatá chcú výsledky práce predviesť aj verejnosti, ich púť ku priaznivcom fotografie sa začne vernisážou v stredu vo Vlastivednom múzeu v Prešove, odkiaľ výstava poputuje do kaštieľa v Budimíre a múzea J. M. Petzvala v Spišskej Belej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.