a žiadna podpora od predstaviteľov mesta. Takto možno v stručnosti zbilancovať situáciu pracovníkov jednej z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok mesta.
"Všetko je otázka peňazí. Peniaze boli, sú a budú, avšak nie na kultúru a zachovanie toho mála expozícií, ktoré nám dodnes ešte ostali," hovorí historička hradu v Kežmarku Erika Cintulová a dodáva, že aby mohlo tunajšie múzeum fungovať aspoň tak ako doteraz, boli nútení od prvého mája tohto roka zvýšiť vstupné. V súčasnosti za prehliadku hradného areálu so sprievodným výkladom zaplatia dospelí 50 korún, študenti o polovicu menej a deti 15 korún.
"Bohužiaľ sme sa museli rozhodnúť pre takéto nevyhnutné opatrenie, keďže financie na celoročnú prevádzku nášho hradu chýbajú. Z týchto peňazí aspoň čiastočne pokryjeme náklady na fungovanie," vysvetľuje E. Cintulová.
Aktivity pracovníkov však napriek mnohým problémom neklesajú. Práve naopak. Ponukový list Kežmarského hradu je takmer zaplnený rôznymi expozíciami a prehliadkami. V tomto roku si návštevníci môžu pozrieť napríklad archeológie, cechov a remesiel, historických zbraní a v neposlednom rade aj historické portréty zo zbierok múzea. V porovnaní s minulým rokom je ponuka bohatšia a zamestnanci tejto inštitúcie majú plné ruky práce. Návštevníci by teda okrem spomínaných výstav v hrade, nemali tiež prehliadnuť hradné nádvorie, hradnú vežu, či kaplnku. Turisti si však môžu pozrieť aj iné zaujímavosti. Na hradnom námestí v Kežmarku možno obdivovať vysunuté pracovisko múzea, ktoré slúži aj ako výstavná sieň a meštiansky dom, v ktorom priaznivcov estetiky určite zaujme výstava bytového interiéru na Spiši. Obe tieto inštitúcie patria pod správu kežmarského hradu.
"Každý rok pripravujeme niečo, čím by sme mohli návštevníkov ešte viac upútať, hoci už len samotný kežmarský hrad je pre milovníkov histórie veľkým lákadlom. Máme naozaj veľa nápadov, ktoré často musíme realizujeme svojpomocne. Býva takmer pravidlom, že naše výstavy pripravujeme takpovediac "na kolene," smutne konštatuje historička.
Kežmarský hrad teda funguje predovšetkým vďaka nesmiernej obetavosti a láske jeho pracovníkov. Historickým skvostom sa však radi pýšia i miestni radní páni, ktorí do neho často zavítajú s významnejšou delegáciou. "Vždy si na nás spomenú práve vtedy, keď treba zahraničnej návšteve ukázať niečo z našej kultúry. No na prevádzku hradu a náklady s tým spojené sa mesto akosi neunúva prispieť. Ak keď patríme pod správu VÚC Prešov, to ešte neznamená, že nepotrebujeme podporu a finančnú "injekciu" aj zo strany mesta. Tá by sa veru zišla...", dodala na záver Erika Cintulová.
Autor: Slavka SLODIČÁKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.