mestskou časťou Spišskej Starej Vsi potom, čo mu predavačka podáva pol litra fínskej vodky. "To je diskriminácia. Ostatní si môžu kúpiť desať pív dva litre vína a pol litra pálenky a my nie," vyhlási vzápätí a vyberá peňaženku z vrecka. Predavačka sa iba usmeje a stroho odvetí, že na vine nie sú naše, lež poľské úrady.
Tento typ dialógu sa stáva v dedinke na hranici celkom bežným. Od začiatku roka totiž platí, že občania poľských prihraničných obcí môžu denne cez hranicu previezť iba pol litra alkoholu na osobu. Je to jedno, či to bude "tvrdé", víno, alebo pivo. "Chápem, že sa "miestni" môžu cítiť voči ostatným Poliakom zo vzdialenejších častí diskriminovaní. Ale viacerí si našli cestičky, ako nariadenie obísť. Najjednoduchšie je alkohol preniesť v sebe," hovorí Martina Pisarčíková, predavačka z obchodu z potravinami stojacich niekoľko metrov od štátnej hranice Slovenska s Poľskom.
Aj napriek tvrdému opatreniu "biznis" s alkoholom na slovenskej strane neustal. Predavačka tvrdí, že miestnych síce ubudlo, ale zato pribúda Poliakov zo iných kútov. Tržby ani v najmenšom neklesli. "Začiatkom mája mali Poliaci viac dní voľna. Obchod som mala od rána plný. Niekoľko dní som mala otvorené i o deviatej večer," vysvetľuje M. Pisarčíková.
Pokiaľ ide o alkohol kupujú Poliaci doslova všetko. Na dračku ide najmä fínska vodka. Naši susedia však neohŕdnu ani fajnovejšie trúnky. Napoleony, whisky rôznych značiek, slovenská slivovica. Všetko mizne z pultov jedna radosť. O tom, akej obľube sa medzi Poliakmi teší slovenské pivo, škoda hovoriť. Majitelia obchodov si mädlia ruky. Počty sú jednoduché. Na poľskej strane stojí sedmička vodky raz toľko, ako u nás.
"Pred niekoľkými rokmi tu bol jeden jediný obchod s potravinami. Jednota. Prejdite sa popri ceste a porátajte, koľko je ich tu teraz," odporúča nás na malú prechádzku po Lysej nad Dunajcom šéf colníkov z hraničného prechodu Peter Fabián. V ťažkej ekonomickej situácii si miestni obyvatelia aspoň takto zarábajú na živobytie. Podľa vedúceho colnej pobočky, už podľa typu a značky auta sa dá vypozorovať, kto smeruje na Slovensko výhodne nakúpiť a kto za prírodnými, či kultúrnymi krásami. "Počet vybavených vozidiel závisí od počasia. Najväčší nápor začína okolo dvanástej," dodáva P. Fabián. Počas májových dní na hraničnom prechode vybavili vyše 20 tisíc ľudí. Čakacie doby sa pretiahli na štyri hodiny. A problémy? "To viete, že sú. Aj s opilcami. Ale nič vážne sa zatiaľ nestalo. Dá sa to ustriehnuť," s chladnou hlavou profesionála konštatuje pracovník colnej správy.
Medzitým na Slovensko prichádza skupina Poliakov na kedysi tradičnom vozidle, Fiate 126p. Ihneď zaparkuje pred obchodom. "Poprosím desať pív," odzneje v obchode. "Fľaškové, alebo v plechovkách? V plechovkách vám môžem predať celý kartón, dvanásť kusov," snaží kupujúceho presvedčiť predavačka. "A cez hranicu ma pustia? Viete, môžeme iba desať," pýta sa Poliak. "Samozrejme. V pohode," odvetí obsluha za pultom a inkasuje. "Tak viete čo, dajte mi ešte sedmičku vodky," rozhodne sa nakoniec návštevník Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.