zrúcanina Muránskeho hradu, o ktorú sa však nemá kto starať. Situáciu komplikujú nedoriešené majetko- právne vzťahy. Ako nás informoval starosta obce Roman Goldschmidt, pozemok na ktorom 360 metrov dlhé a 96 metrov široké rumovisko po zhorenom hrade stojí, patrí štátnym lesom.
O záchranu zrúcaniny sa zaujíma Klub priateľov Muránskej planiny. Čistia pozostatky hradu i jeho okolie. "Najzachovalejšia je vstupná brána. Časť z jej oblúka však vypadla asi pred dvomi rokmi a na jej rekonštrukciu nie sú peniaze. Preto sa snažíme získať pozemok do vlastníctva, do dlhodobého prenájmu, alebo sa symbolickú korunu a financie by sme získavali pomocou projektov a grantov. Plánujeme stretnutie s vedením štátnych lesov," povedal nám R. Goldschmidt.
Hrad vyhorel po rozsiahlom požiari v roku 1702. Odvtedy sa zachovalo nádvorie a časť hradných budov.
Zrúcaninu navštevuje množstvo turistov, v dedine pod ňou však nemajú na vytvorené najvhodnejšie podmienky. "Obec otvorila penzión s 22-lôžkovou kapacitou a prístelkami. To však zďaleka nepostačuje. V lete je permanentne obsadený a turisti sa nemajú kde ubytovať." Snaha o prevádzkovanie ubytovania na súkromí by podľa starostu Muráňa vyžadovala zmenu myslenia obyvateľov.
V dedine je množstvo prázdnych a neobývaných domov, do ktorých chodia ich majitelia len v letných mesiacoch. Vytvoreniu nových pracovných príležitostí v obci s približne 30-percentnou nezamestnanosťou by pomohlo využívanie turizmu. "Prostredie je atraktívne, chýbajú však služby," skonštatoval starosta. Obec s 1247 obyvateľmi by v budúcnosti chcela získať prostriedky na individuálnu bytovú výstavbu. "To by mohlo prilákať ľudí a omladiť dedinu," dodal starosta Muráňa.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.