môže pridať k 15 štátom Európy a stať sa členom najsilnejšieho politického i ekonomického zoskupenia v Európe. Prístupový proces však prináša aj viacero otáznikov. Na tomto mieste vám budeme pravidelne prinášať komplexné a aktuálne informácie, týkajúce sa vstupe Slovenska do Európskej únie, výhod, ktoré nám to prinesie i úskalí, ktoré budeme musieť prekonať. Radi privítame aj vaše námety a otázky, na ktoré v súvislosti s EÚ hľadáte odpoveď.
Európska únia vyčlení ročne pre Slovensko v prepočte niekoľko miliárd korún. Prístup k týmto prostriedkom však nie je vôbec jednoduchý. Ako prednedávnom povedal podpredseda vlády pre národnostné menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky, "členstvo v Európskej únii bude pre nás finančne výhodné, ale bude stáť veľa domáceho úsilia. Máme šancu získať veľmi veľký balík peňazí, ale musíme byť na to pripravení a mať dobré projekty".
Predvstupová pomoc EÚ je v súčasnosti rozdelená do troch hlavných programov PHARE, ISPA a SAPARD.
Hlavným nástrojom finančnej pomoci EÚ pre krajiny strednej a východnej Európy je v program PHARE. Od svojho vzniku v roku 1989 PHARE postupne rozšírilo svoje zameranie na 13 asociovaných krajín EÚ. V rokoch 1990-1999 poskytol program PHARE finančnú pomoc Slovensku vo výške asi 415 miliónov eur. Približne 30 % prostriedkov PHARE je určených na budovanie inštitúcií, teda na pomoc Slovensku pri zvyšovaní jeho kapacít implementovať európsku legislatívu. Zvyšných 70 % je využívaných na budovanie a zlepšovanie infraštruktúry potrebnej na zabezpečenie súladu so štandardmi EÚ a na posilnenie hospodárskej a sociálnej súdržnosti. PHARE pomáha pri rozvoji malého a stredného podnikania prostredníctvom technickej a finančnej podpory. Tým, že pomohol založiť Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania s jej regionálnou sieťou, prispel k vytvoreniu vyše 3 000 malých a stredných podnikov.
ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession) je jedným z troch finančných nástrojov na pomoc kandidátskym krajinám v ich prípravách na členstvo. Počas rokov 2000-2006 bude pre kandidátske krajiny k dispozícii 1 040 miliónov eur ročne na infraštruktúrne projekty v oblasti životného prostredia a dopravy.
Ďalšou z foriem podpory v predvstupovom období, ktorú EÚ poskytuje od roku 2000, predstavuje program SAPARD (Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development). SAPARD je nástrojom podpory agrárnych projektov ako aj projektov na rozvoj vidieka. Za formuláciu slovenských projektov zodpovedá Ministerstvo pôdohospodárstva SR.
SR predpokladá v tomto roku príjem prostriedkov z predvstupových fondov Európskej únie (EÚ) vo výške 9,4 miliardy korún. Z fondu PHARE by pritom malo Slovensko získať 5,9 miliardy, z fondu ISPA 1,8 miliardy a z fondu SAPARD 1,69 miliardy korún. Zo strany EÚ sa však pri týchto programoch vyžaduje spolufinancovanie z národných zdrojov, a to na základe jednotlivých finančných memoránd pre projekty ISPA a Phare a Viacročnej dohody v prípade poľnohospodárskeho programu SAPARD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.