Humenné Do druhého ročníka medzinárodného pedagogického projektu Bezpečnosť pre každého Cesta a ja, ktorý organizuje spoločnosť Renault, sa
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zapojilo 83 triednych kolektívov z celého Slovenska. Svojich zástupcov v ňom mal i Zemplín. Zo šiestich prihlásených kolektívov sa na národné finále napokon prebojovala len humenská ZŠ na Laboreckej ulici.
Organizátor vychádzal z toho, že bezpečnosti cestnej premávky sa na školách v súčasnosti venuje veľmi málo času. Pritom práve školopovinné deti sú jej najzraniteľnejšími účastníkmi. Do projektu sa zapojili žiaci 4. ročníkov, ktorí v priebehu januára až marca za asistencie svojich vyučujúcich čerpali nové poznatky so špeciálnych pracovných zošitov. Na základe nich mali spolu s pedagógom vypracovať netradičné a inšpiratívne návrhy na zlepšenie bezpečnosti v okolí školy. Každá trieda mohla do súťaže zapojiť len jediný návrh.
"Celý projekt vítame všetkými desiatimi, lebo komplexná dopravná výchova na školách absentuje. Hravá forma nadobúdania nových vedomostí a metodicky kvalitne pripravené pracovné zošity deti veľmi zaujali. Keď nás pozvali do finále ako jednu z jedenástich nominovaných škôl, jedinou našou dilemou bolo, kto tam pôjde. Napokon sme demokratickým hlasovaním vybrali z 21 žiakov dvoch," uviedla pre náš denník koordinátorka projektu na humenskej ZŠ Laborecká, Mgr. Tatiana Jablonská. Podľa jej slov bolo finále, ktoré sa konalo na konci apríla v Bratislave, pripravené na vysokej úrovni a Humenčania si z neho priniesli ocenenie za inšpiratívny prístup v podobe päťtisícového šeku na nákup školských a športových potrieb. To, že si ho zaslúžia, dokazuje ich originálny nápad: "Autá by mali vysielať lúče, ktoré zachytí taška tak, že asa rozsvieti a začne vibrovať, Bolo by to upozornenie, že máme byť opatrnejší. Určite by sme sa cítili bezpečnejšie na mieste, kde sú úzke chodníky, alebo tam, kde vôbec nie sú."