spol. s.r.o. poukázal na nekorektný prístup firmy Orange, promptne zareagoval negociátor (vyjednávač) spomínanej firmy RNDr. Martin Schuster.
"Aby sme neboli rozvojovou krajinou, je potrebné rozvíjať infraštruktúru, a preto existuje taký zákon, aký je, a síce, aby jeden vlastník nemohol zabrániť rozširovaniu telekomunikačnej siete. Firma Orange dodržuje tento stavebný a telekomunikačný zákon. Na základe právoplatného územného rozhodnutia, ktoré nám umožňuje realizovať stavebné práce v súvislosti s optickými káblami máme teda nárok vstupovať na hociktoré pozemky, aj súkromné. Ukladáme optické káble do pôdy v rámci celého Slovenska, a tým budujeme ring, na ktorý sa budú pripájať menší záujemcovia. Ak majiteľ, resp. užívateľ preukáže vzťah k majetku, cez ktorý vedie ryha pre kábel, vzniknutú škodu do tridsiatich dní nahradíme", vyjadril sa RNDr. Martin Schuster (na snímke).
Ako ďalej uviedol na obhajobu firmy Orange, všetci, ktorých sa toto rozhodnutie týka, boli so situáciou oboznámení. "Našou jedinou povinnosťou je výkopy zasypať a vlastníkov odškodniť, a to plodinové, alebo iné ekonomické ujmy. Avšak len vtedy, ak preukážu, že im pozemok patrí. Ak je vlastník neznámy, pôda sa neobrába, alebo je veľa dedičov, na ktorých spoločný súhlas musíme dlho čakať, oznam o vstupe na pozemok sa vyhlasuje verejne," vysvetlil právne podložený postup spoločnosti Orange jej negociátor.
Podľa jeho slov po uplynutí tridsiatich dní od vyvesenia verejnej vyhlášky o zásadu do pôdy mohli všetci dotknutí podať sťažnosť. Výsledkom toho, že sa s určitými vlastníkmi nedohodol, bolo preplánovanie pôvodnej trasy Prešov Branisko Levoča na novú, ktorá prechádza cez Široké, Víťaz a Krompachy. "Vstúpili sme aj do melioračného pásma. Naše výkopy však majú len 60-centimetrovú hĺbku, takže je nepravdepodobné, že poškodíme odvodňovacie kanály, ktoré sú v dvojnásobnej hĺbke. Samozrejme, ak by k tomu došlo, aj tieto škody nahradíme. Tam, kde narazíme na stavebné investičné zámery vlastníka pozemku, ideme do 1,2-metrovej hĺbky," uviedol RNDr. Martin Schuster.
Na otázku Spišského denníka, akú finančnú čiastku musí mobilný operátor vynaložiť na všetky investičné práce, nákupy materiálov a odškodnenie vlastníkov pôdy odpovedal, že miliónovú. Na jej výške má podľa neho veľký podiel i nemalá cena samotného optického kábla. "Určite by bolo pre firmu finančne výhodnejšie začať s investičnou akciou v neskorej jeseni, kedy by boli škody na pozemkoch a plodinách oveľa menšie. S vybavovaním územného rozhodnutia sme začali už dávno, no kým sme úspešne zvládli celú úradnícku mašinériu, premeškali sme vhodný termín. Naše stavebné zásahy si totiž vyžadujú stanoviská od melioračného cez pôdohospodársky úrad a približne 70 dotknutých orgánov štátnej správy. So stavbou sme začali, akonáhle sme dostali povolenie," vysvetlil zlé načasovanie výkopových prác, ktoré zastihlo najplodnejšie, vegetatívne obdobie roka RNDr. Martin Schuster.
Vymenoval i ďalšie prínosy zavádzania optických káblov, od rýchleho prenosu informácií až po možnosť pripojenia káblov spišskonovoveského a krompašského miestneho televízneho vysielania. "Všetci tí, ktorí pracujú s veľkým objemom dát, potrebujú ich rýchly prenos, pričom optika je zatiaľ najdokonalejšia," upresnil výhody optických káblov RNDr. Martin Schuster.
Príčinou "skákavého" systém výkopových prác je podľa neho práve fakt, že niektorí vlastníci bránia vlastnými telami prejazdu traktorov, takže až do vysporiadania vzťahov sa pracuje na tom úseku, kde to majitelia umožnia. "Viem ich pochopiť, že sú rozhorčení, ale aj keby našli v pôde poklad, musia ho odovzdať štátu. Povrch im síce patrí, ale všetko pod ním je štátne. Minule som sa napríklad dve hodiny dohadoval, koľko kíl zemiakov v skutočnosti dokážu vypestovať na danej pôde. V jednej obci na mňa dokonca pustili psa, vyhadzovali ma, nechceli so mnou debatovať, vyhrážali sa použitím strelnej zbrane. Nakoniec sme sa dohodli. Najkurióznejším prípadom bolo, keď rómski spoluobčania priviazali optický kábel o traktor, a tak ho vytiahli zo zeme. Chceli ho speňažiť v zberných surovinách, ale prichytili sme ich," dodal na záver s úsmevom vyjednávač firmy Orange.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.