ktoré boli súčasťou dvojdňového summitu EÚ
Európski lídri sa so stredoamerickými krajinami zapojenými do tzv. dialógu zo San José dohodli, že v roku 2004 sa začnú rokovania s cieľom dosiahnuť dohodu o vytvorení zóny voľného obchodu. Európsky komisár pre zahraničné vzťahy Chris Patten však vyhlásil, že pred začatím tohto procesu treba ešte vykonať veľa práce. Vo všeobecnosti však Patten vyslovil spokojnosť s dosiahnutými výsledkami, ktoré označil za maximálne.
Spolu so španielskym ministrom zahraničných vecí Josepom Piquém preto odmietli hovoriť o neúspechu vzhľadom na odklad začatia rokovaní až o dva roky.
Počas dnešného dňa účastníci summitu analyzovali stav dodržiavania ľudských práv, posilnenia činnosti Medzinárodného trestného tribunálu a zrušenia trestu smrti.
Šéf španielskej diplomacie ocenil priebeh summitu, pričom okrem tzv. obnovenej agendy ponúkajúcej potenciálnu šancu na vznik zóny voľného obchodu vyzdvihol najmä politický impulz, ktorý toto zasadnutie za účasti 48 popredných politických predstaviteľov dalo vzájomným vzťahom medzi obidvoma regiónmi.
Na tlačovej konferencii Piqué poprel, že by piatková kritika unilateralizmu zo strany európskych a latinskoamerických lídrov bola namierená priamo voči Spojeným štátom americkým. Reagoval tak na vyhlásenie francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý kritizoval rozhodnutie USA uvaliť clo na zahraničnú oceľ a zvýšiť poľnohospodárske dotácie. Podľa Chiraca tento krok poškodí najviac rozvojové krajiny, ktorým práve Washington sľubuje pomoc. Piqué však zdôraznil, že ide o všeobecné vyjadrenia bez ohľadu na to, kto takto koná.
Viaceré krajiny Latinskej Ameriky však vyjadrili nesúhlas s postupom EÚ najmä v jej horlivom záujme o podpísanie dohody o zóne voľného obchodu s Mexikom a Chile. Takisto sa ozvali varovania pred "protekčnými vzťahmi" v súvislosti s vývozom poľnohospodárskych produktov. Podľa peruánskeho prezidenta Alejandra Toleda to vedie k podpore pašovania drog a terorizmu, ktoré majú súvislosť s obchodom. Ak by totiž neexistovali obmedzenia pre vývoz poľnohospodárskych plodín do Európy, mohla by sa na rozsiahlych plantážach koky pestovať bavlna alebo káva.
Venezuelský prezident Hugo Chávez dokonca spochybnil zmysel celého summitu. "Organizujeme jeden summit za druhým, ale naše národy stále žijú na okraji priepasti," vyhlásil. Pripomenul pritom, že ešte pred dvoma rokmi sa na konferencii OSN všetci zaviazali k zníženiu chudoby, avšak doteraz sa nič neudialo. Rovnako sa ani na madridskom summite - aj napriek účasti celej európske a latinskoamerickej špičky - nevenovala pozornosť konkrétnym problémom ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.