nadpolovičná väčšina na verejnom zhromaždení podporila návrh vedenia urbariátu, aby svoje lesy dali do nájmu lesnému odborníkovi a to na dobu do 31. decembra 2008.
"Vo februári 2002 som v lese zistil ťažbu dreva. Keďže môj nebohý otec Michal Síkora od roku 1991 najskôr ako splnomocnený zástupca, neskôr predseda predstavenstva vybavoval všetky náležitostí potrebné pre chod urbariátu, ťažba dreva mi nebola ľahostajná. Predsedníčka Ing. Eva Orosová mi vysvetlenie odmietla podať, neodpovedala ani na list. Preto som to zisťoval na okresnom úrade Košice III. Dozvedel som sa o prenájme lesa a plánovanej ťažbe cca 3000 metrov kubických dreva schválnej predstavenstvom a členmi urbariátu ešte v roku 2001, pričom majitelia lesov by za to mali dostať smiešnych 350-tisíc korún za celé tie roky," rozhorčil sa Marián Sýkora, syn a teda aj jeden z dedičov podielu v urbariáte, ktorý v dedine naštartoval protestnú akciu. "Preto som podal návrh predbežného opatrenia zákazu ťažby dreva i oznámenie na prokuratúre pre podozrenie z trestného činu podvodu. Podľa môjho názoru bolo po smrti môjho otca protiprávne zvolené nové predstavenstvo urbariátu."
Podľa Mariána Sýkoru spočíva protiprávnosť v článku 4 stanov urbariátu, ktoré boli zaregistrované na ministerstve vnútra SR v júli 1992. "Píše sa tam, že členovia urbariátu majú právo a povinnosť zúčastňovať sa rokovaní valného zhromaždenia s hlasovacím právom a počtom hlasov, ktorý zodpovedá ich majetkovému podielu. Nikto nepočítal podiely zúčastnených spoločníkov, len sa vyhodnotilo, že bolo prítomných 54 percent a teda zhromaždenie bolo uznášaniaschopné. Čo podľa mňa nebola pravda."
Pod podpisovú akciu za zákaz ťažby dreva a zvolanie mimoriadneho zhromaždenia spoločníkov urbariátu získal Marián Sýkora 95 podpisov vlastníkov lesa alebo osôb oprávnených, vzhľadom na pomalosť prebiehajúcich dedičských konaní. Na prokuratúru a políciu chodí podávať podnety pán Sýkora sám, ostatní chcú mať pokoj a čakajú na valné zhromaždenie. "Mám zato, že zmluva o prenájme lesa bola uzatvorená za zjavne nevýhodných podmienok pre členov urbariátu. Predstavenstvo sa naviac odmieta zúčastniť valného zhromaždenia za účelom kontroly hospodárenia."
Predsedníčka Urbariátu Košická Nová Ves Ing. Eva Orosová od jeho vzniku pracovala vo vedení spolu s nebohým pánom Sýkorom. "Celých desať rokov sa v lese nerobilo nič a my ako podielníci sme z toho logicky nemali tiež ani korunu. Lenže o lesy sa musia majitelia starať, na to sú zákony, urbariát musí mať odborného lesného hospodára, lesný hospodársky plán. Preto sme sa po dôkladnom zvážení rozhodli, že predložíme návrh prenájmu lesa lesnému odborníkovi Ing. Mariánovi Hušťákovi, ktorý s nami spolupracoval už za života predošlého predsedu. Cena je primeraná, obvyklá, informovali sme sa na to, ako postupovali v podobných prípadoch iní vlastníci lesa. Urbariát za to dostane 430-tisíc korún. Vedenie o tom nerozhodlo samé, ale hlasovalo o tom 58 členov zo 110 pozvaných, teda nadopolovičná väčšina," vysvetľuje Ing. Orosová, ktorá sa urbariátu venuje len vo svojom voľnom čase a zatiaľ za svoju prácu nedostala ani korunu. "V našich stanovách je napísané, že na platnosť uznesenia je potrebné získať nadpolovičný počet hlasov, teda nie podľa podielov. Tieto stanovy platia od roku 1992 a platili aj za pôsobenia otca nespokojného pána Sýkoru, teda ja som ich len zdedila. Pravdou však, že od roku 1995 platí zákon, podľa ktorého má každý člen spoločenstva takú silu hlasu, aký veľký podiel vlastní. Bývalý predseda Sýkora však päť rokov stanovy nemenil, teraz ich budeme meniť na mimoriadnom valnom zhromaždení. Zvolávam ho na 30. mája 2002 a okrem zmeny stanov, chcem všetkých podielníkov informovať o výsledkoch kontroly z Okresného úradu Košice III. Iniciovala som ju osobne, aby som mohla ľudí upokojiť a podložiť to dôkazmi, že nič nenormálneho sa v urbariáte ani v lese nedeje."
Zo správy z previerky vyplýva, že ťažba nebola prekročená, nedošlo k porušeniu záväzných predpisov vyplývajúcich zo zákona o hospodárení v lesoch. Ďalej sa v správe konštatuje, že v poraste bol správne vykonaný zákrok a bol vykonaný aj správny výber drevín. "Vzhľadom k tomu, že v predmetnom poraste sa nehospodárilo minimálne 10 rokov, zákrok v poraste bol vykonávaný správne a je v súlade s právnymi predpismi," píše sa v správe z previerky vykonanej Okresným úradom Košice III.
Predsedníčka Urbariátu Košická Nová Ves tvrdí, že funkciu vzala len z dobrej vôle, keďže jej ako podielníčke (väčšej ako je Marián Sýkora) nebolo ľahostajné, čo s lesmi ďalej bude. "Robila som to nezištne. Pán Sýkora, ktorý proti mne doslova rozpútal davovú psychózu a podal na mňa trestné oznámenia, nikdy neprejavil záujem pomôcť pri práci. Osobne nemám žiadny problém s ododvzdaním funkcie, keď si to budú ľudia želať. Valné zhromaždenie je 28. mája a ja pred podielníkov predstúpim s čistým svedomím. Nikdy som nemala žiadny osobný prospech z vedenia urbariátu a keď pán Sýkora niečo také tvrdí a verejne má uráža, bude to musieť dokázať. Pretože ja sa budem adekvátne právne brániť. Podielníkov budem o o všetkom informovať, avšak budeme vyžadovať, aby sa preukázali hodnovernými dokladmi, že sú majiteľmi a akého podielu lesa," uzavrela náš rozhovor Eva Orosová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.