načrtnutie ich predstáv, kam by sa mala ďalej špeciálna ambulantná starostlivosť uberať. Nominanti HZDS, SMER-u, SNS a ANO sa svorne zhodli na potrebe zmeny a poukázali na chýbajúce pravidlá hry v slovenskom zdravotníctve. Viac alebo menej konkrétne tiež predstavili svoje priority, ktoré by previedli do praxe po svojom prípadnom zasadnutí do kresla šéfa tohto boľavého rezortu.
Sobotňajšie zhromaždenie Slovenskej lekárskej únie špecialistov malo dva ciele. Prvým bolo pracovné zasadnutie jej členov, zaoberajúce sa vnútroorganizačnými problémami, druhá časť bola verejná. Únia na ňu prizvala okrem tieňových ministrov piatich politických strán (predstaviteľka KDH sa za neúčasť ospravedlnila a jej predstavy prezentoval člen zdravotnej komisie pri košickom VÚC Michal Kroščák) i štátneho tajomníka Jána Figeľa, poslanca Vojtecha Tkáča a zástupcov zdravotných poisťovní.
"Zmyslom tohto stretnutia bolo nájsť odpovede na otázku, aké má postavenie privátna ambulantná sféra v zdravotníctve a kam sa bude uberať po voľbách. Náš najväčší problém v súčasnosti tkvie v tom, že rozsah a kvalita zdravotnej starostlivosti nie sú dostatočne definované, teda sú neobmedzené, ale na druhej strane finančné prostriedky sú výrazne limitované. Tento nesúlad spôsobuje všetky problémy, ku ktorým teraz v rezorte zdravotníctva dochádza," konštatoval prezident únie špecialistov MUDr. Andrej Janco. Ako poznamenal, s odpoveďami tieňových ministrov je spokojný, pretože keď možno predpokladať, akým smerom sa bude zdravotníctvo uberať, vedia lekári s čím rátať a čomu sa budú musieť prispôsobiť.
O tom, ako by riešili tieňoví ministri boľačky zdravotníctva, vás budeme informovať v niektorom z najbližších vydaní denníka Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.