Labant na rozhovor po stretnutí Slovensko Uzbekistan (4:1). "Ale fakt, za chvíľku, veď vidíte." Prednosť pred novinárom dostalo niekoľko tuctov prešovských detvákov, ktoré slovenského Futbalistu roku 1999 s výkrikmi "ujo Labant!" a nastrčenými perami, ceruzkami, fixami, plagátmi a papiermi zovreli do takého obkľúčenia v akom neboli ani Nemci v Stalingrade... Po tom, čo Labant vyhovel naozaj všetkým, sme začali práve pri autogramoch. Koľko ich už Labant, ktorý zo Sparty prestupoval do londýnskeho klubu v januári, rozdal počas niekoľkomesačného pobytu v samotnom Anglicku? "Ufff, strašne veľa! Tam je futbal veľmi populárny, hodinu a pol po zápase na nás ešte ľudia čakajú a chcú podpisy či fotografie. V Anglicku je to obrovský zážitok."
Po tom, čo Labant prestúpil zo Sparty, a to nie za svetobornú sumu, išli "rudí" výkonmi dole. Aj v lige, aj v Lige majstrov. Resumé: vyčítanie vedeniu Sparty, že pustilo hlavne Labanta a Martina Hašeka (toho do Austrie Viedeň), prepustenie trénera Hřebíka. "Ťažko povedať. Bolo tam viac odchodov. Určite Sparta v ďalšej sezóne potvrdí, že na ňu prišlo len to, čo neobíde ani veľké manšafty, teda, že to bol len momentálny pokles. Myslím, že za tým treba hľadať to a nie oodchody."
West Ham United, klub slávnej tradície (aj keď bez do očí bijúcich úspechov), tiahnucej sa od roku 1895, skončil v lige v prvej polovici tabuľky. "Myslím, že siedme miesto je solídne. Všetci sú radi, keď vezmeme do úvahy, že historickým úspechom je šieste miesto, tak je tá spokojnosť logická. Je to jeden z najvýraznejších úspechov," hovorí 27 - ročný obranca, rodák z Čadce, ktorý hrával za MŠK Žilina (1984 - 1995), Duklu Banská Bystrica (1993 - 1994), 1. FC Košice (1995 - 1996), opäť Duklu Banská Bystrica (hosťovanie 1996 - 1997), Sláviu Praha (1997 - 1999) a Spartu Praha (1999 - 2002, prestup zo Slavie mal hodnotu 3 milióny Kč!). Vladimír Labant má vo WHU dva a polročnú zmluva, s následnou ročnou opciou WHU, výška sumy, za ktorú prestúpil je cca 70 miliónov korún (1 milión libier).
Ambície klubu v ďalšej sezóne? "Minimálne zopakovať umiestnenie z tejto sezóny a pokúsiť sa aj o pohárové umiestnenie." A bojovať úspešne i na ďalších frontoch... "Tam sa hrá liga, dva poháre, Ligový i FA Cup, okrem toho sú v hre európske poháre. Takže tam je filozofia taká, že keď sa vypadne z jedného pohára alebo sa nezadarí v súťaži, tak sa automaticky sústreďujú na to ďalšie."
Na Upton Parku má hlavný tréner Glenn Roeder, ktorý len pred pár mesiacmi na svojom poste nahradil známeho Harryho Redknappa, k dispozícii z hľadiska širšieho kádra až 11 obrancov. Obranná formácia je však v každom zložení v Anglicku hodnotená ako prestárnutá, vek nakoniec môžete posúdiť sami: Austrálčan Hayden Foxe (24 rokov), Nór Rangwald Soma (21), Škót Christian Dailly (28), Francúz Sebastian Schemmel (27), Američan Steve Potts (34), Angličania Ian Pearce (28), Shaun Byrne (30), Scott Minto (30), Gary Charles (31), Nigel Winterburn (38), jedným z obrancov je aj Čech Tomáš Řepka (28), Labantov spoluhráč z federálnej reprezentácie v tíme do 15 a 16 rokov, ktorý ku kladivárom prestúpil pred sezónou 2001/ 2002 z talianskej Florencie za 5,5 milióna libier. Napriek tomu, konkurencia silné početne a napriek veku niektorých hráčov, aj kvalitná. "Ja som bol na to, že budem musieť zabojovať, pripravený. Práve s Nigelom Winterburnom, ktorý dohrával túto sezónu, sme sa striedali. Nigel teraz končí, v budúcej sezóne by som mal byť na tomto poste ja."
Labant bol tretím Slovákom, aktuálne pôsobiacim v anglickej najvyššej súťaži, mohol sa tak teoreticky v súbojoch trávniku stretávať so Szilárdom Némethom (FC Middlesbrough) a Stanislavom Vargom (AFC Sunderland). V Premiership je momentálne kvarteto Slovákov, Igor Bališ so svojim birminghamským West Bromwich Albion vybojoval postup do najvyššej súťaže. "Igor podával výborné výkony. Čím viac nás v anglickej Premiership bude, tým viac zviditeľníme Slovensko."
Aspoň v skratke, aj keď už prešiel pomaly týždeň, zápas Slovensko - Uzbekistan (4:1). "Ukázalo sa, že dnes už neexistuje slabý súper. Takým tímom, ako je Uzbekistan, treba dať čo najrýchlejšie dva goly, potom sa už hrá lepšie. Ináč sa potrápi každý. My sme šancí mali dosť a mohli sme vyhrať aj výraznejšie, aj keď si myslím, že 4:1 je dobrý výsledok," hovorí Vladimír Labant, ktorý ináč nebol so svojim výkonom až tak spokojný, najmä s pár pokazenými loptami v úvode zápasu, aj keď na druhej strane sa blysol niekoľkými typickými anglickými centrami, s ktorými, na takýto štýl evidentne nezvyknutý, súper mal problémy.
Anglicko hrá so Slovenskom v kvalifikácii na ME 2004. Žiadne "hecovačky" medzi Labantom a spoluhráčmi - Angličanmi však ešte v tejto súvislosti neboli. "To ešte len príde. Angličania sa zatiaľ sústreďujú na blížiaci sa šampionát v Japonsku a Južnej Kórey, kvalifikáciu ešte neregistrujú. Ešte to neberú vážne."
Dokedy bude Vladimír Labant na Slovernsku? Prípadne, kedy má odísť späť za La Manche? "Odchádzam 4. júla, chvíľu máme ostať v Anglicku, potom ideme na sústredenie do Portugalska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.