Jozefa Šafárika (UPJŠ).
V protestnom stanovisku zo svojho štvrtkového rokovania, ktoré poskytli TASR, senát rázne odmieta zakladanie škôl rezortného charakteru. Podľa neho je v systéme vysokého školstva škodlivé, nadbytočné a nesystémové, nezodpovedá koncepcii vlády SR pre 21. storočie a je nekompatibilné s krajinami Európskej únie.
Podľa stanoviska vysoké školstvo na Slovensku potrebuje rozvíjať základné poslanie, vyžadujúce značné financie aj v prípade začlenenia sa do siete vyspelých európskych vysokých škôl. Preto trieštenie financií na vytvorenie ďalších foriem vysokoškolského štúdia pokladá AS UPJŠ za neprípustné. Prijatie zákona o SZA by podľa neho "bolo v rozpore s realizáciou vzdelávania v odbore medicína a zdravotníctvo, kde udeľovanie diplomov je v kompetencii univerzít".
Predseda AS UPJŠ Andrej Jenča pre TASR spochybnil spôsob, akým sa do nového vysokoškolského zákona č. 131/2002 dostali ustanovenia č. 45 a 46 o zakladaní rezortných vysokých škôl a SZA. Podľa jeho slov ich do zákona na návrh poslancov Tibora Šagáta, Juraja Šveca a Alojza Rakúsa parlament inkorporoval bez pripomienkového konania na poslednú chvíľu v deň schvaľovania zákona. Jenča nevylúčil, že išlo o účelový krok trojice poslancov, "aby si po parlamentných voľbách zabezpečili funkčné miesta na novej vysokej škole".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.