prednostu krajského úradu Milan Ambróz pri hodnotení jej záverov upozornil na stále problematický úsek školstva.
Ako inak, išlo o záväzky.
"Pretrvávajúce záväzky vo finančnom vyjadrení za uplynulý mesiac predstavujú zhruba 70 miliónov korún. Ide o záväzky, ktoré by krajský úrad za súčasnej situácie v rámci svojej rozpočtovej kapitoly nemohol riešiť. Dalo by sa to len zo štátneho rozpočtu a je tu obava, či nebude nutné uhradiť ich z viazaného 5-percentného rozpočtu, ktorý by sa mal rozpustiť až v júni. Z hľadiska analýzy záväzkov sme preto prijali určité opatrenia," uviedol M. Ambróz.
Opatrenia spočívajú predovšetkým v tom, aby prednostovia nedovolili školám robiť nákupy do zásoby. Ak totiž nebudú mať vzťah k majetku, nebudú sa riešiť ako záväzky štátu voči samospráve. Pripomenul, že najvyššie pohľadávky majú ku koncu apríla okresy Prešov, a to za 15 miliónov a Bardejov v hodnote 11 miliónov korún. Ostatné okresy sú v úrovni pod 10 miliónov.
Prednostovia dlhy zdôvodnili vysokými výdavkami za energie v prvom štvrťroku, čo je pri zvyšovaní cien pochopiteľné. V týchto dňoch mapujú situáciu v príspevkových a rozpočtových organizáciách, teda na stredných školách v pôsobnosti KÚ.
Reč bola aj o mzdových prostriedkoch v školstve po platových úpravách v súvislosti so zákonom o verejnej službe. Niektorí prednostovia avizovali, že v máji a júni, teda do rozpustenia 1,5-miliardovej rezervy na mzdy, nebudú mať dosť prostriedkov. Nie na tarifné mzdy, ale na osobné hodnotenia. "Urobíme analýzu v kraji a budeme hodnotiť dopad," pripomenul viceprednosta.
V tej súvislosti prednosta KÚ Jozef Polačko poznamenal, že v každom prípade sa platy učiteľov zvýšia. Jedným dychom však dodal: "Ak prednostovia okresných úradov nechali zaraďovať pracovníkov do tarifných tried príliš rozšafne, neostane im na navýšenie v oblasti osobných príplatkov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.