ako jej lekári zistili rakovinu maternice. Po tejto a následnej druhej operácii žlčníka, keď prekonala aj pľúcnu embóliu, odišla na liečenie do Tatier. Medzi operáciami a po návrate z liečenia naďalej pracovala v rušňovom depe v Plešivci. Jej zamestnávateľom však bola súkromná firma Magnol so sídlom v Košiciach, ktorá v depe zabezpečuje čistiace a upratovacie práce. Podľa Ťapajovej už nerobila len ako upratovačka, ale musela aj šúchať, umývať rušne a nosiť vedrá s vodou. Prácu nezvládala.
"Pracovala u nás od roku 1991 a vždy bola chorá. Robila denne osem hodín upratovačku, zametala a umývala podlahu v dielni, vynášala smeti a čistila toalety. Potom nešúchala rušne, pretože to urobila len párkrát a sťažovala sa. Namiesto nej to vykonávala iná žena. Prácu sme jej pridelili len na základe posudku od lekára, ktorý ju uznal práceschopnou," uviedla vedúca prevádzky Beata Sklenárová. Podľa nej si aj ostatní zamestnanci všimli, že ráno zjedla viac tabletiek a potom nevládala. "Chceli sa ma zbaviť, lebo som bola chorá," povedala E. Ťapajová.
Oznámenie na základe osobného pohovoru z porušenia pracovnej disciplíny jej navrhli, pretože štyri dni nenastúpila do zamestnania. Bolo to predtým, než odišla na liečenie. Svojim nadriadeným však nenahlásila ani to, že je už práceschopnou. Po piatich týždňoch pobytu v Tatrách sa na svoje pracovné miesto vrátila. Situácia sa zopakovala, pretože lekár pre zamestnancov jej dovolil pokračovať v práci. "Ona nemala snahu, nechcela robiť, chcela odísť," informovala Sklenárová.
Ako povedala vedúca prevádzky, oznámenie z porušenia disciplíny jej iba navrhli, ale keďže s ním nesúhlasila, nebolo zrealizované. Ukončenie pracovného pomeru dohodou vraj navrhla sama napriek tomu, že ju vedúca prevádzky varovala o krátení jej sociálnej dávky. E. Ťapajová však tvrdí, "nič mi nepovedali". V súčasnosti poberá na základe tejto zmluvy dávku vo výške 1895 korún.
Pôvodne chcela dosiahnuť, aby jej pridelili invalidný dôchodok. Získať sa jej ho nepodarilo. Podľa posudku Sociálnej poisťovne, pobočky v Rožňave, jej posudkovej komisie, nie je invalidná, ani čiastočne invalidná. O pomoc požiadala aj prezidenta SR Rudolfa Schustera. Odpoveď prišla s poľutovaním, že jej pomôcť nemôže. Teraz sa po dohode s právnikom rozhodla, že žalovať bude lekára, ktorý ju uznal práceschopnou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.