Katarína Lazarová. Prostredníctvom médií sa totiž dozvedela, že v praxi sa chystá zmena legislatívy, týkajúca sa vysokoškolského štúdia. Od prvého dňa minulého roku totiž vstúpil do platnosti zákon, ktorý neumožňuje externe študujúcim občanom evidovať sa na národných úradoch práce. Podľa informácií pani Lazarovej zmena by sa mala týkať práve tohto stavu, diaľkoví študenti by vraj mohli poberať aj podporu v nezamestnanosti, a to sa jej zdá nespravodlivé. Môj syn má 25 rokov a dennou formou študuje na vysokej škole. Nepoberáme naňho detské prídavky a samozrejme, že náš syn nie je zárobkovo činný, pretože sa pripravuje na budúce povolanie. Ako rodičia nechceme od štátu žiadnu finančnú podporu, ale aspoň, aby platil zaňho zdravotné poistenie. Túto položku totiž znášame z rodinného rozpočtu my rodičia, stojí v liste našej čitateľky.
Okolnosti súvisiace so štúdiom popri zamestnaní uviedol na pravú mieru právnik Okresného úradu práce v Spišskej Novej Vsi Mgr. Viliam Gula. Ako povedal pre Spišský denník, v minulom roku sa poslanecká skupina snažila na parlamentnej pôde presadiť novelu spomínaného zákona. Podľa právnej úpravy by sa potom diaľkovo študujúci občania mohli evidovať aj na národnom úrade práce. Táto myšlienka sa však stretla s negatívnym ohlasom. Text, ktorý predložili poslanci Národnej rada SR totiž zaradili do nesprávneho, a to druhého odseku zákona o zamestnanosti. Následkom toho prioritný prvý odsek ostal nezmenený. Úrad práce túto myšlienku podporoval, pretože je to správne, ak jedinci, ktorí nemajú zamestnanie, si zvyšujú kvalifikáciu. Žiaľ, kvôli nesprávnej formulácií zo strany poslancov naďalej platí, že občan SR, ktorý sa pripravuje akoukoľvek formou na svoje budúce povolanie nemôže byť evidovaný na národnom úrade práce, vysvetlil V. Gula.
Zákon o zamestnanosti, v rámci ktorého sa študujúci jedinci nemôžu evidovať na národných úradoch práce vstúpil do platnosti bez spätnej účinnosti. To znamená, že v súčasnosti sa môžu v evidencii nachádzať aj tie osoby, ktoré študovali diaľkovou formou pred schválením zákona, to je pred 1. januárom 2001. V súčasnosti každý nezamestnaný pri povinnom kontakte na národnom úrade práce musí informovať o každej zmene oproti predchádzajúcemu zápisu, a to do troch dní, teda aj skutočnosť, že začal študovať. V prípade ak by skutočnosť neoznámil, bude vylúčený z evidencie nezamestnaných a peňažná podpora by sa v tomto prípade od neho vymáhala so spätnou platnosťou. Ak by vyplatená suma presahovala dvojnásobok životného minima, tak by išlo o trestný čin, popísal súčasný stav právnik.
V prípade našej čitateľky Okresný úrad práce v Spišskej Novej Vsi jej nemôže pomôcť žiadnym spôsobom. Pre naše účely nie je dôležitý vek. Podstatné je, že syn vašej čitateľky sa sústavnou formou pripravuje na svoje budúce povolanie. Preto jej odporúčam obrátiť sa na okresný úrad, odbor sociálnych vecí, aby tam prehodnotili možnosť poberania dávok sociálnej starostlivosti, konkretizoval V. Gula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.