hektárov lesa.
Približne päť miliárd chrústov brázdi momentálne lesy v napadnutých regiónoch a hľadá si potravu a partnera. "Visia na vetvách ako strapce hrozna," hovorí Ralf Tegerer z lesníckeho závodu Forst v Hesensku. Najviac škôd spôsobuje tohtoročná invázia chrústov na porastoch dubov.
Zdevastované stromy bez jediného lístočka sú však paradoxne len menšou škodou, ktorú majú chrústy na svedomí. Oveľa väčšiu škodu narobí tento jarný chrobák tým, že po obhryzení listov na stromoch sa samička zahrabe až pol metra do zeme a nakladie tam vajíčka. Už o niekoľko týždňov sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré prežívajú v podzemí ďalšie štyri roky. Larvy sa najskôr živia len korienkami menších rastlín, neskôr si trúfnu aj na korene stromov.
Podľa odborníkov les dokáže "zvládnuť" tri larvy na meter štvorcový. V napadnutých oblastiach sa však momentálne vyskytuje na tejto ploche 50-60 lariev, na niektorých miestach objavili lesníci až 150 lariev na metri štvorcovom.
Podľa odborníkov je zbytočné bojovať proti dospelým jedincom. Na ich zničenie treba totiž silné jedy, ktoré škodia aj iným živočíchom. Preto sa lesníci pustili do boja predovšetkým s larvami. Pôdu postrekujú roztokom, obsahujúcim spóry huby, ktorá má na larvy smrtiaci účinok. Výsledok novej biologickej metódy sa však ukáže až na budúci rok.
Pokusy nalákať samčekov na jedovaté hubové spóry, postriekané vôňou samičiek nebol úspešný. Konkurencia pravých samičiek bola totiž príliš veľká, uzatvára nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.