falošná. "Ide o takzvané superdoláre s najvyšším stupňom nebezpečenstva. Ich výskyt je ojedinelý a ich tlač je takmer zhodná s pravými bankovkami," potvrdil hovorca Národnej banky Slovenska Ján Onda.
Podľa denníka Nový čas mal byť neznámym podnikateľom tieňový minister hospodárstva Smeru Roman Václavík. Ten síce potvrdil, že v ten deň vkladal v Tatrabanke v Lučenci viac ako 10 tisíc dolárov, ale odmietol, že sú to tie bankovky, ktoré NBS označilia za falošné.
"Budem vyvodzovať právne konzekvencie voči každému, kto to tvrdí. Tieto peniaze mi boli pripísané na účet. Ešte dnes som ho preveroval, nemám blokáciu práva s ním disponovať a nemám žiadny oficiálny papier z banky, že by s nimi bol problém," povedal Václavík.
O falošných peniazoch Václavík povedal, že majú grafické vady a dali sa podľa neho identifikovať už na pobočke. Na otázku, odkiaľ to vie, keď hovorca povedal, že išlo o veľmi kvalitné falzifikáty a odhalila ich až NBS, povedal: "Viem to."
Informáciu, či v ten deň vložil do Tatrabanky v Lučenci viac ako 10 tisíc dolárov aj niekto iný, sme sa od pracovníčky pobočky nedozvedeli. "Takéto informácie neposkytujeme," povedala.
Václavík tvrdí, že peniaze vybral z účtu svojho obchodného partnera - právnickej osoby - zo slovenskej banky v Bratislave a vložil do Tatrabanky v Lučenci.
"Pôvod peňazí je normálny, na základe normálneho štandartného obchodného vzťahu a je vydokladovaný polícii."
Václavík to, že išlo o vysoký objem peňazí v hotovosti, považuje za normálne: "Žijeme v krajine, kde medzibankový korunový prevod trvá tri až päť dní, prevod valutový ešte dlhšie a je vysoko spoplatnený. Nie je nikde zakázené, aby operácia bola robená hotovostne. Transakcia je transparentná."
Prípad je na Okresnom úrade vyšetrovania v Banskej Bystrici. Vyšetrovateľka nám povedala, že je v štádiu preverovania a že Václavíka v najbližších dňoch vypočuje. Václavík bol včera podať vysvetlenie na polícii v Lučenci. "Povedal som im, že odmietam takéto formy diskreditácie."
Podľa neho zverejnením tejto informácie pokračuje séria útokov voči opozícii na Slovensku. "Kukláči naháňajú predstaviteľov na HZDS, máme skúsenosti s fľašou koňaku, s nepodloženým trestným oznámením na podpredsedníčku Beňovú," hovorí Václavík.
Václavíka zverejnenie informácie rozčúlilo: "Máte informácie, koľko tam bolo za deň vkladov? Ja som dnes hovoril s podpredsedom predstavenstva Tatrabanky Uličným, ktorý posiela odbor vnútornej kontroly túto vec šetriť. Akým právom sa odvolávate na stanoviská ľudí, ktorí neriadia Tatrabanku? Skúste to spájať s tým mojim vkladom! Možno skončím v politike, ale meno si očistím."
Ján Onda neupresnil, či peniaze na účet vložil práve Václavík, pretože ide o bankové tajomstvo. Jeho meno nepovedal ani hovorca Tatrabanky Roman Začka: "Zo zákona sme povinní poskytovať informácie polícii." Potvrdil ale, že ide o peniaze, ktoré boli vložené v Lučenci práve 13.mája. Odtiaľ išli peniaze do pobočky v Banskej Bystrici. Práve jej pracovníci nadobudli 15. mája podozrenie, že sú falošné a odoslali ich do NBS.
Začka hovorí, že kontrola v Tatrabanke odhalí bežné falzifikáty už pri odovzdávaní v pobočke. So superdolármi sú podľa neho problémy všade na svete: "Iba skúsený pracovník ich vie odhaliť. Je treba si všimnúť strašne veľa detailov, ktoré môžu pôsobiť úplne vierohodne."
Zahraničné peniaze v banke preverujú vždy a trvá to rôzne dlho: "Závisí to od počtu vkladaných bankoviek a tiež od druhu vkladanej meny. Doláre sa overujú najdlhšie." Bežnou praxou je, že bankovky kontrolujú dvaja zamestnanci nezávisle od seba. Banka neposkytuje "potvrdenie" o tom, či sú alebo nie sú pravé, poskytuje iba vkladový lístok.
Po odvode bankoviek z pobočky na centrálnu pokladňu sa opätovne overuje ich pravosť. V prípade podozrenia sa pošlú na kontrolu do NBS: "Bežné kontroly na pobočkách sú prísne, ale najvyššia autorita je NBS," dodal Začka.
Superdoláre prvý krát zaregistrovali v roku 1989 na Filipínach. Na Slovensku sa podľa Ondu objavili až teraz.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.