zranenie, ktoré si vyžiada pravdepodobne aj trvalé následky. Dievčina spadla na bradu, v dôsledku čoho má tri zlomené miesta na sánke a doudierala si tiež celé telo.
"Pacientka postúpila bolestivý spôsob ošetrenia, pri ktorom sme jej reponovali úlomky kosti, nasadili fixáciu na čeľusť a sánku a potom sánku imobilizovali. V nemocnici pobudne asi týždeň a jej liečba potrvá zhruba šesť týždňov," informoval nás včera prednosta Kliniky stomatochirurgie a maxilofaciálnej chirurgie Fakultnej nemoocnice L. Pasteura MUDr. Andrej Jenča.
Ako podotkol, ťažké zranenie mladej dievčiny si podľa všetké vyžiada i trvalé následky v zmene pohyblivosti sánky a deformácie tváre jazvami.
Podobných zranení cyklistov ošetria na stomatochirurgii do dvadsť ročne, v ostatnom čase sa k nim pridávajú aj korčuliari. Tí ale prichádzajú podľa prednostu zvyčajne s ľahšími zraneniami. Milovníci cyklistiky a ‚onlajnisti' zamestnávajú v týchto dňoch predovšetkým traumatológov. Odkedy sa výraznejšie oteplilo, hromadia sa ich úrazy, dochádza k nim v podstate denne. Podľa slov MUDr. Ľuboša Tomčovčíka z Kliniky úrazovej chirurgie ide predovšetkým o rôzne odreniny, ale aj zlomeniny končatín. Vážnejšie zranenie túto sezónu zatiaľ nemali.
Najviac úrazov sa zbehne obvykle v priebehu víkendu, napríklad uplynulú nedeľu mali cyklisti minimálne tri nehody. Okrem spomínanej tínedžerky tiež zrazilo v Košiciach na sídlisku KVP Audi A3 mladého cyklistu, našťastie bez vážnejších následkov a ku kolízii medzi cyklistom a motorovým vozidlom došlo v ten istý večer aj na sídlisku Nad jazerom. Chlapec utrpel ľahšie zranenie hlavy, avšak o tejto udalosti polícia vôbec nebola informovaná.
Počet hlásených dopravných nehôd tvorí podľa všetkého iba špičku pomyselného ľadovca. Ako nás informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Košice, od začiatku roka bolo v Košickom kraji hlásených osemnásť nehôd cyklistov, z toho desať sa zbehlo v apríli. Azda by ich bolo menej, keby tí z najzraniteľnejších účastníkov cestnej prevádzky dbali viac na prevenciu.
"Keďže sa blížia letné prázdniny, rada by som pripomenula predovšetým školákom, že k množstvu dopravných nehôd s účasťou cyklistov dochádza preto, že ich nie je dobre vidieť. Netreba zabúdať na potrebné osvetlenie bicykla za šera či v noci a tiež vhodné oblečenie. Rôzne reflexné nášivky takisto pomáhajú stať sa viditeľnými. Okrem toho je vhodné mať bezpečne vybavený bicykel a zvýšiť vlastnú ochranu cyklistickou prilbou," zdôrazňuje mjr. JUDr. Jarmila Petrová.
K povinnej výbave bicykla pri jazde na ceste patrí podľa slov hovorkyne biely predný reflektor, odrazové sklíčka na pedáloch, červené zadné svetlo a zvonček. Bezpečnosť zvyšuje zamontovanie káblov svetiel v rúre bicykla či parkovacie svetlá. Takisto je dôležitá technika jazdy. Jazdí sa zásadne po pravej strane vozovky, vhodnejšie je ale použiť chodník pre cyklistov, pokiaľ je k dispozícii. Deti mladšie ako desať rokov nesmú jazdiť na bicykli bez dozoru osoby staršej ako desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.