stĺp.
"Neznámi pracovníci Východoslovenskej energetiky, a.s. nám umiestnili na pozemku rodinného domu so záhradkou v obci Košická Belá dva stĺpy elektrického vedenia. Postupovali tak, že jeden z troch spoluvlastníkov nehnuteľnosti, 80-ročný Ján Lipták bol telefonicky vyzvaný, aby sa urýchlene dostavil na miesto a sprístupnil predzáhradku. Po príchode do Košickej Belej však na neho čakalo prekvapenie. Jama na stĺpy bola vykopaná a montéri mali dokonca namiešaný aj betón. Postavili ho pred hotovú vec a ako starší človek neodolal tlaku pracovníkov VSE," hovorí spoluvlastníčka domu Ľudmila Sisáková.
Ako dodala, tesne vedľa súkromného pozemku stoja stĺpy elektrického vedenia, ktoré mali nahradiť nové stĺpy.
"Východoslovenská energetika si uľahčila prácu, veď pohodlnejšie je kopať jamu do obrobenej záhradky čerstvo vysadenej kvetmi, ako trápiť sa likvidovaním starých stĺpov na okraji asfaltovej cesty. Navyše energetici porušili normu zákona o ochrannom pásme, podľa ktorého musia byť stĺpy vzdialené minimálne dva metre od domu. Vo výške strechy však vzdialenosť dosahuje len jeden meter," vysvetľuje Ľ. Sisáková, ktorá celý prípad postúpila svojmu právnemu zástupcovi.
"Som rozhorčená, ako VSE porušuje jednu normu za druhou, správa sa ignorantsky k súkromnému vlastníctvu."
Predstavitelia Východoslovenskej energetiky si však nemyslia, že by urobili niečo zlé. Ako nám povedala manažérka pre styk s verejnosťou VSE Anna Pančurová,
stavba, proti ktorej pani Sisáková v zastúpení právnika podala sťažnosť, má charakter rekonštrukcie a do plánu realizácie bola zaradená ako investičná stavba.
"Podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku je možné vykonávať stavebné úpravy elektrických vedení bez obmedzenia napätia, ak sa nemení ich trasa, bez stavebného povolenia a ohlásenia. S realizáciou stavby plne súhlasila obec, ktorá sa zaviazala získať súhlasy majiteľov pre vstup na pozemky a umiestnenie podporných bodov," vysvetľuje hovorkyňa VSE.
"Podporný bod na predmetnej parcele projektant navrhol podľa pôvodného projektu. Pri odovzdávaní staveniska vyšlo najavo problematické riešenie osadenia podporného bodu číslo 25 na danej parcele, keďže je blízko križovatky. Pozdĺž cestnej komunikácie sú umiestnené podzemné vedenia Slovenských telekomunikácií a ďalšie podzemné vedenia v správe obce. Po konzultácii zainteresovaných strán sa javilo ako najoptimálnejšie riešenie umiestniť podporný bod na danú parcelu."
Starosta obce teda ako jej vlastníka uviedol osobu 80-ročného Jána Liptáka. Po telefonickom kontakte sa zástupca VSE, a.s., na predmetnom mieste stretol s pánom Liptákom osobne.
"Ten s umiestnením podporného bodu súhlasil. Naša spoločnosť mala za to, že on je majiteľom pozemku. Následne sa na odbore výstavby VSE telefonicky sťažovala pani Liptáková. Odvtedy sme sa viackrát usilovali o osobný kontakt."
Pracovníci spomínaného odboru iniciovali ďalšie stretnutie za účasti zástupcov VSE, a.s., a všetkých majiteľov predmetnej parcely, prípadne ich právneho zástupcu, ktoré sa nakoniec uskutočnilo. Zástupcovia VSE si zrejme uvedomili, že situáciu je potrebné urýchlene vyriešiť, preto navrhli riešenie.
"Navrhujeme riešiť vzniknutú situáciu dohodou o finančnom odškodnení. Premiestniť podporný bod by znamenalo stretnúť sa s podobným problémom umiestnenia na inom súkromnom pozemku. Každé umiestnenia podporného bodu je zložité, ale keby nebolo možné dosiahnuť dohodu, zostali by celé ulice bez elektriny. Chápeme, že by nemal byť poškodený jeden vlastník pozemku preto, aby osoh z toho mohli mať všetci ostatní, ale to je prípad, ktorým by sa mali zaoberať tvorcovia legislatívy v prípade všetkých sieťových odvetví," uzavrela A. Pančurová.
Ako nám však povedala Ľudmila Sisáková, vlastníci pozemku trvajú na odstránení stĺpov z predzáhradky.
"Dali nám čas na premýšľanie, zvažovali sme rôzne možnosti, no vychádza to tak, že budeme trvať na tom, aby stĺpy z nášho pozemku demontovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.