je to akcia podfarbená pochvalou či výčitkami detí. Zrejme sa viac hanbili tí, ktorí dostali citrón a vnútorne si uvedomovali chybu viac, ako keby dostali pokutu," povedal nám počas dopravno-bezpečnostnej akcie hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) SR v Prešove Róbert Breja.
V Bardejove, vo Svidníku, v Sabinove a Prešove sa včera konala akcia, ktorú zorganizoval vedúci obchodného zastúpenia poisťovne Generali v Prešove Jaroslav Bánoci, OR PZ v jednotlivých mestách, presnejšie oddelenia dopravného inšpektorátu a deti základných škôl.
V Prešove sa akcia konala na frekventovanom sídlisku Sekčov na ulici Generála Svobodu. Ako nám prezradila učiteľka Marcela Jurašeková, deti zo Základnej školy na Važeckej ulici v Prešove sa na akciu pripravovali už dávnejšie. Niekoľko týždňov usilovne maľovali nápadité a vtipné obrázky citrónov a jabĺk pre vodičov. Do terénu sa však dostali len štvrtáci, lebo podľa organizátorov je vek od 10 do 12 rokov najideálnejší.
Prešovskí dopraváci merali vodičom rýchlosť a následne zastavovali vozidlá. V čase našej prítomnosti deti napodiv viac rozdávali jablká, pričom poďakovali vodičom a ocenili ich aj veselým obrázkom. Ako čas plynul, našlo sa čoraz viac takých, ktorí si naopak zaslúžili citrón. "Prekročili ste rýchlosť. Dnes nedostanete pokutu, ale kyslý citrón a obrázok zamračeného citróna," povedala Veronika Doliňáková jednému z vodičom, ktorý prekročil rýchlosť o 13 kilometrov. Ostatné deti sa pripojili a zvolali: "Polepšite sa."
Medzi vodičmi boli nielen Prešovčania, ale napríklad aj Daniel Beňadik z Levíc, ktorý mimochodom dostal jablko. Zaujímalo nás, či sa už stretol s takouto akciou. "Zatiaľ nie. Potešilo ma, že som deti nesklamal. Budem o tom rozmýšľať," odpovedal nám. Jozef Majerník z Ľubotíc si tiež odniesol citrón, a hoci úprimne priznal, že niekedy rýchlosť prekročí, odteraz sa bude usilovať o väčšiu disciplínu.
Organizátori akcie jablko-citrón očakávajú, že si účastníci cestnej premávky vstúpia do svedomia a vylúčia nesprávny spôsob jazdy. Už pri prekročení limitu 10 km za hodinu sa niekoľkonásobne zvyšuje riziko smrteľného úrazu nielen pre vodičov, ale aj chodcov či cyklistov. Pripomíname, že vlani v dovolenkovom období len počas augusta zahynulo pri dopravných nehodách na Slovensku 65 osôb. Ani prvé štyri mesiace tohto roka nesignalizujú uspokojivý stav. Na slovenských cestách sa totiž stalo 16 467 dopravných nehôd, teda o 239 viac ako vlani v rovnakom období.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.