sľubovali šarišskej metropole všetci. Pravica, teda najmä vtedajšie KDH (dnes už rozdelené do dvoch klubov - SDKÚ a KDH), sľubovala výstavbu krytého kúpaliska s 50-metrovým bazénom pod obchodným domom Tesco. Prešovské občianske fórum (POF) vtedy položilo kandidátom na primátora dve otázky do letáku Sprievodca voliča. Tá druhá znela: Ako plánujete riešiť otázku výstavby mestského krytého bazénu? "Tak, ako sme tento problém plánovali riešiť v uplynulom období a práve blokáciou legislatívy z úrovne štátnej správy nedošlo k realizácii stavby. Teda z rozpočtu mesta Prešov, v lokalite, ktorá je občanom najlepšie dostupná a v rozsahu, ktorý zodpovedá potrebám takmer stotisícového mesta, v časovom horizonte r. 2001," odpovedal terajší primátor Juraj Kopčák, ktorý kandidoval za koalíciu KDH, DU, DS a SZS.
Ľavičiari sa zas dušovali, že treba dokončiť bazén v rozostavanom objekte Pod Kamennou baňou. Kandidát SDĽ a KSS Viliam Sopko (dnes poslanec NR SR a krajský šéf SDĽ) tvrdil: "Navrhujem realizovať v športovom areáli Pod Kamennou baňou, kde boli spracované štúdie, ktoré preukázali vhodnosť umiestnenia. Je na škodu veci, že mesto za mestskou halou v rozpore s územným plánom umiestnilo rodinné domy. Všešportový areál nie je soc. (pravdepodobne myslené 'socialistická' - pozn. red.) megalománia a treba ho dokončiť." Ďalší z kandidátov Michal Balog (SOP a SDSS), dnes štátny tajomník ministerstva dopravy, mal totožný názor: "Otázku výstavby mestského krytého bazénu je potrebné riešiť ako súčasť projektu komplexu 'areálu zdravia' Pod Kamennou baňou tak, aby vhodne vyplnili kontinuitu súčasných športovísk (zimný štadión, cyklodrom, mestská športová hala)."
Nik sa neodvážil nahlas povedať, že samospráva nebude schopná vyfinancovať výstavbu bazénu. Pravda je taká, že všetky reči boli plané sľuby. Neudialo sa totiž vôbec nič.
V centre...
Podľa vyhlásení Juraja Kopčáka mal už v minulom roku stáť v centre mesta bazén. Petíciu za jeho výstavbu pod OD Tesco (mala asi dvetisíc signatárov) v tom čase inicioval František Gerlašinský (KDH), ktorý ešte v októbri 1999 veril, že "tento bazén bude do konca funkčného obdobia minimálne pod strechou".
Začiatkom volebného obdobia sa síce spravil projekt na kryté kúpalisko pod Tescom, ale to je tak všetko. V januári 2001 už precitli takmer všetci. Radný Juraj Hurný (SDKÚ) v tom čase hovoril, že otázka výstavby kúpaliska síce bola otvorená na mestskej rade, ale nepokročilo sa ďalej, kvôli zložitosti územného konania, "kde je päť pripomienok, napríklad nedoriešená kanalizácia, križovatka, parkovisko, či odstránenie niektorých objektov".
Vtedy prvý raz vyrukoval s myšlienkou, že po reforme verejnej správy získa mesto dva školské dvadsaťpäťmetrové bazény, do ktorých by mohlo zainvestovať a vyšlo by to lacnejšie. "Takže aj týmto spôsobom by mohli byť problémy s bazénom vyriešené," vravel J. Hurný a priznal, že "to, aby nové kryté kúpalisko v centre bolo pod strechou do konca volebného obdobia, nie je reálne".
V športovom komplexe...
Aj predstavy ľavičiarov o dobudovaní športového komplexu boli od reality na hony vzdialené. Za socializmu, v roku 1985, sa v rámci Akcie Z mal postaviť veľký športový komplex. Okrem haly, zimného štadióna či cyklistického velodromu mal Pod Kamennou baňou vyrásť i komplexný plavecký areál s 50-metrovým bazénom. Hrubá stavba na danom mieste aj stojí, a to doslova. Nie je dokončená, naopak, čím ďalej, tým je na nej menej tehál a ostávajú už iba hrubé múry, ktoré majú ku komplexnému plaveckému areálu ďaleko...
Mesto sa snaží nájsť prostriedky aspoň na konzerváciu súčasného stavu zdevastovanej budovy, ale ani to jej už zrejme nepomôže. Nehovoriac o tom, že by tam malo naozaj vyrásť kúpalisko. V letných mesiacoch tohto roku by mal Útvar hlavného architekta Mestského úradu v Prešove pripraviť spracovanie projektovej dokumentácie územia, kde sa objekt nachádza. "Výsledný návrh územného plánu zóny Juhozápadného subcentra bude spracovaný a schválený v termíne do januára roku 2004 a v ňom budú bližšie špecifikované podmienky dobudovania celého tohto územia, vrátane určenia využitia rozostavaného plaveckého areálu," znovu nešetrí optimizmom informácia mesta, ktorá bude predložená poslancom na najbližšie zasadnutie.
Podľa viceprimátora a pravdepodobného kandidáta na primátora Milana Lacu (SDĽ) sa v rámci územno-projektovej dokumentácie "bude riešiť tento priestor na športové využitie". Dodáva však, že sú stále problémy s majetkovým vysporiadaním, a tak je postavenie kúpaliska v tejto lokalite diskutabilné.
Tretia cesta...
Všetko nasvedčuje tomu, že napriek predvolebným sľubom kryté kúpalisko s 50-metrovým bazénom v Prešove nebude. Ani pod Tescom, ani Pod Kamennou baňou. Politici začínajú hovoriť o akejsi "tretej ceste". Jedným z riešení, ktoré už spomínal J. Hurný, je prevod školských bazénov pod mesto. Samozrejme, v skutočnosti je to nezmysel, lebo bazény pribudnú mestu iba administratívne a ich reálny počet sa nezmení.
Z niekdajšieho krytého kúpaliska je dnes nákupné stredisko Aqua-centrum a cesta späť sa zdá byť nemožná.
Najväčšia a posledná nádej politikov sa preto upiera na letné kúpalisko Delňa, kde by mal vyrásť moderný aquapark. Všetci si už dnes priznávajú, že v roku 1998 mali veľké oči a bazén už nebude hlavnou témou tohoročných komunálnych volieb. "Nie je to len otázka roku 1998, ale aj predchádzajúceho obdobia, problém je ešte starší. Ak by sa v rámci Akcie Z stihol dokončiť plavecký areál, vyzeralo by to tu inak. Tak, ako v iných mestách, napríklad v Trenčíne. Dnes je situácia iná, ťažko si predstaviť vziať sto miliónov z rozpočtu a dať do tejto sféry," hovorí Milan Laca, no jedným dychom dopĺňa, že "túto vec treba riešiť, lebo Prešovu skutočne chýba klasický bazén". Podľa jeho slov by problém vyriešil cudzí zdroj. "Situácia na Delni sa rysuje zaujímavo, treba to len dotiahnuť do konca." Na investora zvonku sa spolieha aj ďalší potenciálny primátor Stanislav Kahanec (KDH). "Hlavný problém sú financie. Prešovčania si zaslúžia viac bazénov, ihrísk, športovísk, no mesto, bohužiaľ, nemá zdroje." Výstavba nového bazénu by podľa Kahancových slov stála toľko, koľko je mestský rozpočet na rok. Preto tiež upiera svoju nádej do aquaparku na Delni. "Možno bazén budeme mať neskôr. Nie klasický, aký sa plánoval, ale moderný. Bol by som rád, keby sa to podarilo."
Zdá sa však, že ani s tým aquaparkom to nebude také ružové. Zástupca primátora pre ekonomiku Štefan Kužma (SDKÚ, tiež potenciálny primátor) síce tvrdil, že investor už pripravil zmluvu na podpis, no primátor Juraj Kopčák má informácie len o tom, že danú spoločnosť zaregistrovali na obchodnom súde.
"Zatiaľ nemám žiaden návrh v tejto záležitosti," uviedol primátor na margo podpisu zmluvy a dodal: "Celá táto vec skutočne mešká, termíny, ktoré sme dohodli sa nedodržali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.