celo-
svetovému médiu je značne obmedzená. Po tom, čo vládne orgány už v minulosti značne okresali využívanie internetu a napríklad v oblasti Šanghaja a Pekingu zrušili desiatky internetových kaviarní, rozhodli sa tieto pre ešte tvrdšie kroky a samozrejme aj postihy.
A tak napríklad pre mladistvých platí zákaz vstupu do internetových kaviarní, výnimkou sú len školské prázdniny, avšak ani vtedy nesmie dĺžka návštevy jedinca na internete presiahnuť dobu troch hodín. Navyše, deti mladšie ako 16 rokov môžu na internet pristupovať len v sprievode učiteľa. Ako sa vyjadril vysoký predstaviteľ čínskeho ministerstva kultúry, sú deti v internetových kaviarňach nabádané na vy-hľadávanie pornografie a online hazard-ných hier, neraz sú im dokonca ponúkané nelegálne kópie hier a videí. Práve ministerstvo kultúry je v Číne tým hnacím motorom podobných obmedzení. Pre internetové kaviarne tak napríklad platí povinnosť vlastniť licenciu a dokonca registrovať každého návštevníka kaviarne. Vďaka podobným praktikám z celkového počtu 200 000 internetových kaviarní bolo cez 17-tisíc zatvorených pre údajné „prevádzkovanie nelegálnych činností".
Je známe, že čínske ministerstvo kultúry sa zasadzuje aj za to, aby časť obsahu na internete bola obyvateľom ne-prístupná. A tak sa napríklad nedostanete na stránky BBC, Time Magazine, ale prístup nemáte napríklad ani k stránkam organizácií ochraňujúcich ľudské práva. A to nie je všetko, čínske vládne orgány sa angažujú do vývoja softvéru, ktorý by pred obyvateľmi ešte lepšie filtroval internetový obsah. Aj keď oficiálne odôvodnenie od najvyšších predstaviteľov znie, „že opatrenia sú robené v záujme ochrany mládeže pred negatívnymi vplyvmi", je viac ako jasné, že čínska vláda sa týmito krokmi snaží manipulovať mienkou svojich obyvateľov a zamedzuje im slobodný prístup k informáciám.
Autor: es
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.