potenciálne ohrozujú našu Zem. Veď už náraz asteroidu s priemerom 50 až 100 metrov by dokázal spustošiť veľké mesto a napríklad asteroid Golevka, ktorého priemer je okolo 300 metrov, by svojím dopadom mohol zo zemského povrchu "vymazať" celú krajinu. Otázkou je, čo môže ľudstvo urobiť pre to, aby asteroid, nachádzajúci sa na kolíznom kurze s dráhou Zeme, vychýlilo z jeho dráhy a odvrátilo tak hroziacu katastrofu.
Veľmi zaujímavú metódu na ovplyvnenie dráhy asteroidu opisuje pracovník Lunárneho a planetárneho laboratória Arizonskej univerzity Joseph N.Spitale v článku, ktorý nedávno uverejnil americký časopis Science. Spitale navrhuje, aby sa na zmenu dráhy asteroidu využil tzv. Jarkovskeho efekt. Tento efekt, ktorý opísal už okolo roku 1900 poľský inžinier I.O.Jarkovsky, spočíva v tom, že ak nerovnomerne ohrievané teleso vyžaruje teplo, horúcejšie miesta (vyžarujúce viac energie) sú vystavené väčšej odrazivej (reakčnej) sile než chladnejšie miesta. V dôsledku rozdielu uvedených síl dochádza k postupnej zmene dráhy telesa. Ide, samozrejme, o veľmi malé sily, lenže ich pôsobenie sa kumuluje stovky či tisíce rokov.Význam Jarkovskeho efektu pre pohyb asteroidov v spomenutom páse medzi Marsom a Jupiterom si vedci uvedomili až v polovici 90. rokov. Ako povedal dr.Spitale, je naprosto zrejmé, že tento efekt sa významnou mierou podieľa na tom, že niektoré asteroidy sa z tohto pásu dostanú do oblasti tzv. vnútorných planét, medzi ktoré patrí aj naša Zem. V svojom článku v časopise Science uvádza dr.Spitale výpočty Jarkovskeho efektu pre tri kamenné asteroidy, a to pre asteroid 6489 Golevka, 1566 Icarus (priemer 1 km) a 1620 Geographos (2,5 km). Dráha Zem ohrozujúceho asteroidu by sa podľa Dr.Spitaleho dala ovplyvniť zmenou teploty jeho povrchu, čím by sa zmenil Jarkovskeho efekt a tým aj dráha telesa - pretože ide o nepatrné zmeny, muselo by sa to udiať desiatky či stovky rokov pred očakávaným dopadom asteroidu na Zem. Ako ale zmeniť odrazivosť povrchu kozmického telesa? Jednou z možností je pokryť asteroid centimetrovou vrstvou hliny (zeminy), čo je podľa dr.Spitaleho technicky možné i keď veľmi nákladné. Druhou možnosťou je natrieť asteroid milimetrovou vrstvou bielej farby, čím by sa v podstate Jarkovskeho efekt úplne "vypol", čo by opäť viedlo - povedzme za sto rokov - k badateľnej zmene dráhy telesa. Uvedené metódy ovplyvnenia dráhy asteroidu by mohli byť pre ľudstvo prijateľnejšie než použitie jadrových náloží, ktoré by svojím výbuchom vychýlili kozmické teleso z nebezpečného kurzu.
"Najväčším technickým problémom je teraz vykonať také výpočty, ktoré by nám umožnili pochopiť, ako skutočne ovplyvníme dráhu, keď čosi urobíme na povrchu asteroidu", povedal dr. Spitale.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.