prvému januáru budúceho roka. Podľa kompetentných je takýto prechod nemožný. Ministerskí úradníci vedeniu mesta oznámili, že na takýto úkon neexistuje legislatíva.
"Delimitácia zdravotníckeho zariadenia ešte do júla tohto roka je pre nás životne dôležitá," uviedol na margo alibizmu štátnych úradníkov primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek. "V prípade, že by poliklinika pripadla mestu až v novom roku mohli by nastať problémy. Budeme totiž v strede vykurovacej sezóny a nebude čas na žiadne potrebné investície do zefektívnenia prevádzky." Najviac financií totiž zhltne práve neekonomické vykurovanie budovy.
Podľa J. Lojeka, kým v prípade kežmarskej nemocnice sa "hrá" o lôžka, poliklinika v Spišskej Starej Vsi bude zabezpečovať základnú zdravotnú starostlivosť obyvateľom Zamaguria. "Neviem si predstaviť, že niekto pôjde na vyšetrenie k obvodnému lekárovi a ten ho pošle na röntgen až do Kežmarku. Kým by sa vrátil so snímkom naspäť, mohlo by už byť neskoro," prízvukuje primátor.
Ministerstvo zdravotníctva ponúklo iné riešenie. Ide o takzvanú výpožičku zariadenia do správy mesta. J. Lojek však tvrdí, že aj realizácia takéhoto kroku bude veľmi zdĺhavá.
Zrejme jedno z posledných rokovaní o budúcnosti zdravotníckej starostlivosti na Zamagurí sa uskutoční na budúci týždeň na pôde ministerstva. "Chceme pánom vysvetliť, že z Bratislavy všetko vyzerá jednoduchšie, ako to v skutočnosti je. Boli by sme radi, keby sa problémy riešili priamo v teréne a nie od mapy v bratislavskej kancelárii," dodal na záver J. Lojek, ktorý sa aj v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami obáva toho najhoršieho.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.