realizátorom je Podnikateľské inovačné centrum - BIC s.r.o. v Spišskej Novej Vsi, a to konkrétne pre región Spiša, Podtatranskú oblasť a Gemer. "Potrebné peniaze budú plynúť zo zdrojov programu PHARE z Európskej únie," objasňuje riaditeľka BIC Ing. Katarína Krotáková.
Spomínanú formu pomoci realizuje toto centrum od roku 1999. Do dnešných dní sa na rokovanie mikropôžičkového výboru dostalo celkom 25 žiadostí. "Pôvodných záujemcov bolo oveľa viac, iba spomínaný počet však došiel až do posledného štádia. Z tohto množstva sme schválili 16 žiadostí v celkovej výške poskytnutých pôžičiek 6,55 milióna korún," konkretizuje K. Krotáková.
Drobní podnikatelia, ktorí prejavia záujem o túto formu peňažnej pomoci sa môžu uchádzať o pôžičku vo výške od 50 do 500-tisíc korún. Svoj dopyt však musia podložiť konkrétnym podnikateľským plánom a ostatnými prílohami. "Pôžička v maximálnej výške môže byť poskytnutá iba na investície do oblasti výroby alebo služieb. V ostatných prípadoch je maximálna výška mikropôžičky 300-tisíc korún. Ak ide o projekty investičného charakteru, napríklad nákup investičného majetku a nehnuteľnosti či o modernizáciu, v tomto prípade je stanovená fixná úroková sadzba jedenásť percent ročne s dobou splatnosti tri roky," uvádza riaditeľka BIC.
O dobu splatnosti jeden rok s úrokovou sadzbou pätnásť percent ide v prípade poskytnutia pôžičky na pracovný kapitál, a to na nákup materiálu či zásob tovaru. Pri poskytovaní mikropôžičky výbor kladie dôraz aj na to, koľko pracovných miest či podnikateľ vytvorí.
Proces získania pôžičky začína samotným prihlásením. Po absolvovaní jednodňového školenia záujemcovia následne vypracujú podnikateľský plán a ostatné požadované úlohy. "Podnikateľský plán je nutným dokumentom pre posúdenie reálnosti projektu," zdôrazňuje K. Krotáková.
Akonáhle je BIC adresátom minimálne dvoch žiadostí, k slovu sa dostáva mikropôžičkový výbor. Jeho členovia posudzujú ekonomickú stránku projektov, ich sociálne prínosy, na druhej strane hodnotí aj mieru veriteľského rizika a spôsob zabezpečenia.
Vzhľadom na to, že ide o pôžičku, žiadateľ ako protihodnotu musí ponúknuť záruku vo výške poskytnutej sumy. "Môže ísť napríklad o nehnuteľnosti. V prípade hnuteľných vecí, doterajšia legislatíva totiž neumožňuje uplatňovať bez akýchkoľvek komplikácií záložné právo," poznamenáva v závere K. Krotáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.