školenie odborárov z oblasti školstva. V Košiciach sa včera konalo posledné z nich, kedy sa v aule lekárskej fakulty stretlo niekoľko desiatok predsedov školských odborových organizácií z celého košického kraja.
Ako včera odznelo, ide o jednu z najväčších legislatívnych zmien v oblasti školstva za posledné desaťročie. Je preto veľmi dôležité zvládnuť nové pravidlá na jednotlivých úrovniach škôl čo najlepšie a za horúca si vydiskutovať rozpory, ktoré účinnosťou zákonov vyvstali.
Predseda odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ing. Ján Gašperan na včerajšom stretnutí definoval najzávažnejšie z nich. "Mnohí zamestnanci škôl nemajú do dnešného dňa vydané platné platové dekréty, čo je povinnosťou zo zákona o verejnej službe. Mnohým z nich tiež klesol funkčný plat oproti marcu 2002, hoci zákon hovorí jasne, že ak bol plat priznaný podľa dovtedy platných predpisov, teda do 31.3., nemôže tento klesnúť. Tretím problémom je nevyplácanie osobných príplatkov," hovorí Ján Gašperan. "Ešte počas našich štrajkových aktivít sme sa minulý rok s vládou dohodli o výmere platov podľa dvoch platových tabuliek. Zvlášť pre pedagogických a zvlášť pre nepedagogických zamestnancov. Toto platí, ale dohodnuté vyplácanie osobných príplatkov k určitému objemu miezd sa na mnohých školách nedodržuje v dôsledku nedostatku financií."
Najčastejšie otázky diskutujúcich učiteľov prejednávali ich zaraďovanie do jednotlivých platových tried. Nesprávne sa tiež vo veľa prípadoch vysvetľuje dĺžka týždenného pracovného času.
"Týždenný pracovný čas činí 40 hodín, práca nadčas môže byť osem hodín týždenne, teda 150 hodín ročne. V súbehu viacerých zamestnávateľov môže byť až 50 hodín týždenne," vysvetľuje Ján Gašperan. Ďalšou nezrovnalosťou boli napríklad dovolenky učiteľov.
"Po dlhom čase sa nám podarilo presadiť pre všetkých pedagogických zamestnancov dovolenku v trvaní osem týždňov, pričom Ministerstvo práce soc. vecí a rodiny nám garantovalo zachovanie tejto dĺžky v plnom rozsahu i po 1. apríli," dodáva predseda odborov.
Ďalší balík problémov vyvstáva v súvislosti so zamestnávaním dôchodcov v školstve. Na školách stále pretrváva určitá nekvalifikovanosť, najmä v prípadoch niektorých predmetov, najčastejšie jazykov, keď je nevyhnutný záskok. "Riešenie tejto situácie je aj vďaka našim tlakom zakomponované v novele zákona, ktorá je už teraz v druhom čítaní. Na školách by tak platila výnimka, že dôchodcovia by mohli byť opätovne zamestnávaní, pričom by súčasne poberali dôchodok i plat. Ak to poslanci schvália, táto možnosť je reálna už od 1. septembra tohto roku," vysvetľuje Ing. Gašperan.
Samostatnou kapitolou je platové zaradenie učiteľov základných umeleckých škôl a korepetítorov. Ak mali títo vyššie odborné vzdelanie, boli doteraz zaradení do ôsmej platovej triedy. Len v prípade, že dovŕšili vek nad 45 rokov alebo mali udelenú výnimku, poberali mzdu podľa deviatej platovej triedy.
"Náročnosť svojej práce nám však títo pracovníci adekvátne zdôvodnili, chodilo nám množstvo petícií z konzervatórií a ZUŠ-iek. Zaoberali sme sa tým spoločne s Ministerstvom školstva, pričom expertná komisia predbežne rozhodla o zaradení učtiteľov s vyšším odborným vzdelaním do deviatej platovej triedy mimo korepetítorov, o ktorých sa ešte jedná. Vzhľadom na množstvo odborných argumentov, ktoré hovoria za zvýšenie ich platov, veríme, že sa napokon rozhodne v ich prospech, aj keď musia ešte dva tri mesiace počkať," dokončil celoslovenský predseda odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy dodajúc, že sa tak konečne uspokojivo uzavrie zaradenie pedagógov do jednotlivých platových tried na úrovni materských, základných a stredných škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.