konečnému výsledku. Ide o prevod časti akcií spoločnosti TEKO, a. s., Košice, ktorej stopercentným vlastníkom je momentálne Fond národného majetku SR.
"Rokovanie bolo náročné a zložité, lebo je snahou ministerstva hospodárstva, aspoň podľa slov štátneho tajomníka Jána Sabola, aby ministerstvo ešte pred prevodom na mestá našlo strategického partnera na odkúpenie časti podniku," uviedol primátor Prešova Juraj Kopčák, ktorý pripomenul, že v prípade mesta Prešov sa problém týka len prekleňovacieho zdroja tepla na sídlisku Sekčov.
"Navrhol som bezodplatný prevod prekleňovacieho zdroja do tepelného hospodárstva mesta," povedal primátor, ktorý zároveň trvá na tom, aby objekt prešiel bezodplatne a bez toho, aby sa mesto Prešov stalo súčasťou vznikajúcej akciovej spoločnosti. V nej by totiž malo iba 0,7 percenta akcií. Zvyšok by mal štát, respektíve zahraničný investor a mesto Košice.
Vedenie mesta Košice má o privatizáciu akciovej spoločnosti Tepláreň Košice veľký záujem. Jeho predstavu, ktorú prezentuje na rokovaniach v Bratislave, podporili aj poslanci mestského zastupiteľstva. "Mestskí poslanci splnomocnili primátora Zdenka Trebuľu na predloženie žiadosti mesta Košice o pristúpenie do akciovej spoločnosti Tepláreň Košice formou bezodplatného prevodu maximálne 49 percent akcií. Po pristúpení mesta Košice do akciovej spoločnosti Tepláreň Košice má mesto na základe návrhov poslaneckých klubov záujem delegovať svojich zástupcov do orgánov spoločnosti," informovala nás hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobríková.
Podľa zákona totiž pri privatizácii podnikov s charakterom prirodzeného monopolu je povinnosť zachovať trvalú majetkovú účasť štátu alebo na podnikaní v rozsahu minimálne 51 percent. "Rokovania s ministerstvom stále nie sú ukončené, takže zatiaľ nevieme, ako to napokon dopadne," dodala Bobríková.
Základné imanie obchodnej spoločnosti Tepláreň Košice, ktorá funguje od januára ako samostatná akciovka, predstavuje 1 miliardu 151 miliónov korún. Ako poslancov informoval primátor Zdenko Trebuľa, na tepláreň bola prenesená alikvótna časť dlhov z predchádzajúcej spoločnosti, a to vo výške 638 miliónov korún.
Podľa slov primátora však existuje predpoklad, že pri určitom hospodárení a investovaní do technologických zariadení bude košická tepláreň schopná vyrábať viac elektrickej energie a jej predajom sa dlhov zbaviť.
Balík 49 percent akcií, ktorým by sa mesto stalo spolumajiteľom Teplárne Košice, sa v súvislosti s mestskou spoločnosťou Tepelné hospodárstvo vníma ako lukratívny majetok, ktorý bude môcť mesto Košice v budúcnosti výhodne speňažiť. Viacerí zahraniční investori už deklarovali záujem vstúpiť do energetického systému Košíc.
Podľa rýchlosti privatizačného procesu bude prípadnú kapitalizáciu, t.j. odpredaj podielu v teplárni, riešiť až budúce vedenie mesta a poslanci, ktorí vzídu z decembrových komunálnych volieb.
Autor: Renáta NÉMETHOVÁ&frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.