Micheľ a asistent Igor Šramka. Včera predpoludním sme sa porozprávali s rodákom zo Stropkova Ľ. Micheľom, ktorý pred týždňom oslávil 34. narodeniny. Účasť na svetovom šampionáte bude pre tohto arbitra akousi čerešňou na veľmi vydarenej sezóne. Veď v nej odpískal šesť zápasov v Lige majstrov, najmä semifinálový duel Manchester United Leverkusen mal svoju váhu, dva súboje v Pohári UEFA a štyri medzištátne stretnutia.
Čaká vás vyvrcholenie sezóny. Pýtať sa, či sa naň tešíte, je asi zbytočné.
"Nie je to len vrchol sezóny, ale doterajšej mojej kariéry. Je to naplnenie jedného môjho sna i etapy v mojom rozhodcovskom živote. Na listine som už deviatu sezónu, krok po kroku postupujem od mládežníckych podujatí stále vyššie a vyššie. Verím, že bude tento vrchol pre mňa bude úspešný."
Cestovná horúčka už vrcholí?
"Určite áno, veď už zajtra (dnes. pozn. red.) odlietam do dejiska šampionátu. Dnes (včera, pozn. red.) mám ešte povinnosti na Slovensku lebo ma čaká zápas Petržalka Inter. Pre mňa je deň pred odletom, keď sa balím, tým najhorším dňom. Najradšej už sedím v lietadle a čítam noviny. Balenie je pre mňa strašné."
Ako zvládate let, máte ešte nejaké obavy, alebo ste si už za tie roky zvykli?
"V podstate som si už zvykol, hoci niekedy to vo vzduchu zatrasie, ale tie veľké lietadlá, ktoré letia na dlhé trasy, sú, myslím si, bezpečné."
Aká trasa vás čaká?
"Odlietame spolu s Igorom Šramkom z Viedne do Osaky a odtiaľ do Soulu. V kórejskom hlavnom meste sa zídeme všetci rozhodcovia, lebo tam máme ešte predturnajový seminár."
Ako ste trávili posledné dni doma. Pripravovali ste sa nejako zvlášť na MS?
"Keď sme boli v marci na seminári v Soule, dostali sme tréningový program od profesionálneho trénera, ktorý bude s nami a bol s nami i na EURO 2000 a podľa tohto detailného programu som trénoval až do odletu. Nejakú špeciálnu prípravu som neabsolvoval. Snažil som sa sledovať prípravné stretnutia mužstiev, ktoré budú štartovať na MS."
Aký program vás čaká hneď po prílete do Soulu?
"E-mailom som dostal správy, že 24. mája máme tréning, potom na ďalší deň je naplánovaný fyzický test. Každý deň bude na programe teoretická príprava, čo sa od nás očakáva, aké budú trendy v rozhodovaní a podobne. Myslím si, že 27. mája nás rozdelia polovica, ktorá bude v Japonsku, odletí na ostrovy a druhá zostane v Kórei."
Takže zatiaľ neviete, kam povedú vaše kroky...
"Toto už viem, rozdelili nás ešte v marci. S Igorom zostávame v Kórei."
Už ste si teda mohli i pozrieť, ktorý zápas by ste mohli rozhodovať.
"Už som si pozeral skupiny (A: Fr., Sen., Urug., Dán., B: Šp., Slovin., Parag., JAR, C: Braz., Tur., Čína, Kostar., D: Kór., Poľ., USA, Portug., pozn. red.), ale stále hovorím, človek si už na tejto úrovni nenavyberá. Určite sú stretnutia, ktoré by rád rozhodoval, i ktorým by sa rád vyhol. Je to všetko v rukách osudu. Už, keď budem nominovaný na zápas, budem sa snažiť čo najlepšie ho zvládnuť."
V pohárovej Európe ste už pískali viacerým futbalovým hviezdam, ktorej reprezentácii by ste však chceli na MS rozhodovať zápasy?
"Stále tvrdím, že rád rozhodujem zápasy mužstvám, ktoré hrajú futbal, lebo sa mi rozhoduje ľahšie, ak hráči tvoria, chcú hrať a nie kaziť futbal. Pre mňa sú to mužstvá, ako Francúzsko, Brazília, Argentína a ešte by sa nejaké našli."
A opačne?
"Určite by som sa rád vyhol nejakému latinsko-americkému derby, povedzme Kostarika, Mexiko a podobné krajiny. Hráči sú veľmi temperamentní, a keď o niečo ide, dokážu vzbĺknuť a potom prevládajú emócie. Potom sa už ťažko rozhoduje."
Váš tip na majstra sveta?
"Ťažko určiť. Je tam skupina piatich-šiestich ašpirantov na titul. Každý turnaj má svoje zákonitosti, stačí jedno zaváhanie, jedna chyba a môže i ten najväčší favorit vypadnúť. Ja favorizujem Francúzsko, Brazíliu, Taliani sú silní, rovnako i Anglicko bude mať dobré mužstvo a určite netreba odpisovať Nemecko, ktoré vie na turnajoch ožiť."
Kto bude podľa vás čiernym koňom šampionátu?
"Rozhodoval som prípravné stretnutie Kamerunu a práve o tomto tíme sa hovorí ako o africkom čiernom koňovi. Kamerun má naozaj potenciál na to, aby prekvapil. Káder tvoria hráči, ktorí hrajú v európskych kluboch a navyše majú nemeckého trénera Winfrieda Schäfera, ktorý priniesol tradičnú nemeckú disciplínu a taktiku, takže si myslím, že Kamerunčania by to mohli dotiahnuť ďaleko."
Čo vám povedala manželka a syn. aby ste im priniesli z Kórey a Japonska?
"Zatiaľ sme sa na túto tému ani nebavili. Oni sú najradšej, keď sa vrátim domov zdravý. Zatiaľ nejaké špeciálne požiadavky nemali."
Čo by ste chceli stihnúť mimo futbalu? Na čo sa najviac tešíte?
"Pravdu povediac, nejako som na tým veľmi neuvažoval. Určite pre nás FIFA pripraví nejaké programy, veď turnaj je štvortýždňový, takže určite počas dní voľna budú pripravené nejaké výlety. Na čo sa teším? Priznám sa, že som ani detailne nesledoval, čo kde je atraktívne v Kórei a v Japonsku. Určite v Kórei v prvých dňoch, keď budeme mať čas, pôjdeme niečo zaujímavé navštíviť."
Napríklad reštauráciu, kde podávajú psie mäso, ktoré je národnou pochúťkou v Kórei...
"Neviem. Hovorím, že v živote je potrebné všetko skúsiť, možno i reštauráciu so psím mäsom, prečo nie."
Aký rozhodcovský sen máte v kútiku srdca?
"Mojím snom bolo dostať sa na MS, čo sa mi už splnilo. Nechcem teraz alibisticky hovoriť, že už ďalej nechcem nič dosiahnuť. Na MS je ťažko ísť s nejakým konkrétnym cieľom. Dôležitý bude prvý zápas. Všetko závisí od neho. Ak v ňom človek zlyhá, potom má ťažkú pozíciu i ten najlepší rozhodca, aby išiel ďalej. Všetko sa rozhodne až na trávniku. Tak, ako medzi hráčmi, tak i medzi rozhodcami. Záležať bude i na šťastí. Ak by som rozhodoval dve stretnutia, určite by som bol spokojný."
Určite ste pred spaním rozmýšľali, aké to bude, keď pôjdete z tunela na trávnik majstrovstiev sveta. Čo vám preblyslo hlavou, respektíve preblysne tesne pred zápasom?
"Je to podobné, ako pri ťažkých zápasoch v Lige majstrov. Človek, keď už vstúpi na trávnik a počuje okolo seba hukot obecenstva, ani nemá čas uvedomovať si niečo, alebo spomínať. Snažím sa stále zostať koncentrovaný. Skôr pred zápasom tých 15-20 minút, keď mám čas na upokojenia sa a zamyslenie, vtedy sa priznám, že občas sa v myšlienkach vrátim domov."
Futbalisti sa pri vybiehaní na trávnik zvyknú prežehnať, alebo majú iný rituál, prípadne so sebou nosia talizman. Ako je to s vami?
"Mám dva talizmany. Jeden je od syna Tomáša malý sloník, ktorý prináša šťastie. Druhým talizmanom, ktorý nosím na stretnutia, je štvorlístok od manželky Danky, ktorý by tiež mal nosiť šťastie. Doteraz mi tieto talizmany pomáhali a určite ich nebudem meniť pred MS. Po tejto stránke som teda dobre vyzbrojený."
Čo vám pred odletom hovoril otec, váš najväčší fanúšik, príbuzní, či predseda komisie rozhodcov SFZ Dušan Krchňák?
"Cez víkend dom bol doma sa rozlúčiť sa s rodičmi a najbližšími, keď idem na tak dlho preč. Určite všetci to prežívajú, fandia mi, držia mi palce a želajú mi, aby mi prialo i šťastie. Čo sa týka odborných vecí, rozprával som sa s pánom Krchňákom, ktorý poprial Igorovi aj mne, aby nám to vyšlo, aby sme sa vrátili domov ako víťazi, to znamená dobre odviesť stretnutia a vrátiť sa zo vztýčenou hlavou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.