cyklistické preteky Košice - Tatry - Košice, ktoré sa už celé desaťročia tešia veľkej obľube športovej i laickej verejnosti. Svoju históriu začali písať v roku 1928 a po rokoch úspešných i menej úspešných, keď niektoré ich ročníky prerušila druhá svetová vojna, v tomto roku napíšu už svoju šesťdesiatu kapitolu. Ich tohtoročným organizátorom je Cyklistický oddiel TJ VSŽ Košice a podujatie sa zaratúva aj do Slovenského pohára (7. kolo). Ako pre náš denník uviedol riaditeľ pretekov Štefan Bružeňák, jubilejný ročník podujatia pripravuje celý jeho tím na vysoko kvalitnej úrovni, a tak sa šesťdesiate pokračovanie pretekov predstaví svojím početným priaznivcom v slávnostnejšom šate, než v predchádzajúcich rokoch.
Tohtoročné K-T-K odštartujú v piatok 31. mája o 19.00 h pred košickým Domom umenia na Moyzesovej ulici úvodným prológom - časovkou. Štart úvodnej etapy je v sobotu (1. júna) o 9.45 h na námestí Maratónu mieru v Košiciach a na cyklistov čaká prvých 176 km na trati vedúcej cez Pereš, Rudník, Medzev, Štóos, Švedlár, Nálepkovo, Grajnár, Popovú, Dubinu, Svit až do cieľa, ktorý je na Štrbskom Plese (približne o 14.45 h). V prvý deň čakajú na pelotón dve rýchlostné (Medzev a Nálepkovo) a päť rýchlostných (Grajnár, Dobšinský vrch, Popová, Dubina, Vyšné Hágy) prémií.
Druhá etapa tohtoročných K-T-K, ktoré meria dovedna 177 km, odštartuje v nedeľu 2. júna zo Štrbského Plesa a pelotón sa vydá cez Starý Smokovec, Kežmarok, Vrbov, Dravce,Branisko, KľuknavuSedlice, Ruské Pekľany a Družstevnú späť do Košíc pred štadión Lokomotívy, kde organizátori predpokladajú cieľ približne o 13.50 h. V rámci druhej etapy absolvujú cyklisti dve rýchlostné prémie (Kežmarok, Levoča) a šesť horských (Dravce, levočský vrch, Branisko, Ľubovecký vrch, Obišovce, Budimír).
"Predpokladáme, že na štart tohtoročných K-T-K sa postaví vyše päťdesiatka cyklistov, už teraz máme prihlášky od dvoch družstiev z Maďarska, jedného z Česka a svoj záujem avizovali aj pretekári Saudskej Arábie. Čo sa týka domácich tímov, záväzne sa nám prihlásilo kompletné družstvo Podbrezovej (Glajza, Broniš, Nagy, Medveď, Riška, Keliar, Čerepan...), takže predpokladáme skutočne kvalitnú konkurenciu. Čo sa týka výberu tratí, snažili sme sa ich čo najviac priblížiť minulým rokom. Radi by sme pripomenuli minulé roky tohto podujatia a preto sme ako čestných hostí pozvali viacerých víťazov i dlhoročných funkcionárov pretekov. Bude medzi nimi napríklad aj bývalý cyklista Pavol Čambal, či dlhoročný technický riaditeľ pretekov Okolo Slovenska a autor cyklistických tratí Dušan Mráz," povedal na margo 60. ročníka K-T-K Štefan Bružeňák.
Autor: ena
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.