(na obr.), riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Zúčastnil sa pravidelného podujatia z cyklu Jour-Fixe, ktorý organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).
Jedným z okruhov, o ktorých sa G. Mesežnikov zmienil bola "situácia Slovenskej republiky z hľadiska bezpečnostnej pozície v strednej Európe a príčiny, ktoré viedli k tomu, že Slovensko má iný bezpečnostný status než okolité krajiny". Podľa Mesežnikových slov sa slovenská diplomacia zaslúžila významnou mierou o to, že dnes sa v kruhoch NATO hovorí o "robustnom rozširovaní", ku ktorému by malo dôjsť na blížiacom sa pražskom summite Severoatlantickej aliancie.
Analytik Mesežnikov sa domnieva, že proces integrácie môžu ovplyvniť nadchádzajúce parlamentné voľby.
"Kľúčovou otázkou týchto volieb bude účasť voličov," uviedol riaditeľ IVO, podľa ktorého môže nižšia účasť upevniť postavenie tých strán, ktoré majú stabilný voličský elektorát a môže dôjsť k "zmenám pomeru síl, ktorý oslabí prointegračné sily". To je dôvodom, prečo sa tretí sektor púšťa do viacerých aktivít na aktivizáciu voličov.
"Nerobí to na straníckom základe, to nie, ale v pozadí tohto úsilia stoja určité hodnoty. A tými sú práve integračné snahy Slovenska. Myslím, že tretí sektor disponuje dostatočnou schopnosťou motivovať voličov".
Inštitút pre verejné otázky pri tejto príležitosti vydáva netradičnú publikáciu nazvanú My rozhodneme.sk - 333 dobrých dôvodov, prečo ísť voliť. Kniha, ktorej náhľady mal G. Mesežnikov k dispozícii už v Prešove, ale z tlačiarne vyjde až dnes, obsahuje odpovede 333 slovenských osobností z rôznych oblastí na dve otázky, ktoré sa pýtajú na to, prečo ísť voliť. Kniha vyjde v náklade 20 tisíc kusov. Ďalšou aktuálnou publikáciou IVO, tentoraz analytického charakteru, je pripravovaná kniha Reforma verejnej správy. Inštitút zároveň začína, ako prezradil jeho riaditeľ, s pravidelnými, dvojtýždennými prieskumami verejnej mienky. Všetky výstupy budú verejne prístupné na stránke www.ivo.sk.
Na margo súčasnej vládnej garnitúry Grigorij Mesežnikov uviedol, že "niektoré skúsenosti sú pozitívne, až inšpirujúce". Mikulášovi Dzurindovi sa "podarilo udržať širokú koalíciu pokope v reálnej praxi. Je to inšpirujúce pre politológov, ktorí sa zaoberajú otázkou koaličným správaním sa politických strán. Otázkou je, aká vysoká bola cena za udržanie tejto koalície koalícií".
Verejnosť vníma negatívne nesplnenie predvolebných sľubov. Ten o dvojnásobných platoch podľa analytika Mesežnikova nepriniesol pre SDK očakávaný počet voličov a teraz spôsobuje SDKÚ problémy.
"Akonáhle dáva politik sľub, bolo by poctivé zložiť odpočet. Vidím tu určitú snahu toto urobiť, záleží od verejnosti, či ju považuje za adekvátnu. Tiež je tu aj snaha dištancovať sa od vládnutia."
Podľa jeho slov sú úvahy niektorých o tom, že voľby 2002 budú bez sľubov, nesprávne.
"Politické strany musia získavať voličov nejakými argumentmi, to znamená načrtnúť svoje predstavy riešení určitých problémov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.