samosprávnom kraji prerokovali poslanci v utorok na zasadnutí zastupiteľstva. Samotná koncepcia s priloženými tabuľkami, ktorú predkladal vedúci odboru sociálneho odboru úradu Prešovského samosprávneho kraja Anton Blajsko, mala cez 100 strán.
Blajsko však materiál uviedol aj slovne. Hovoril o potrebe zvýšiť kvalitu, humanitu a dostupnosť sociálnych služieb v Prešovskom kraji. Pridal citát, že všetci prichádzame nahí a bezbranní na svet a netušíme, že nás nemusí prijať. Skonštatoval, že v sociálnych ústavoch v Prešovskom kraji je cez tisíc klientov, ktorí nevedia čítať a písať. "Vychovali sme si závislých ľudí." Zdôraznil, že porušovanie ľudských práv v domovoch sociálnej starostlivosti trvá 60 rokov. Pokračoval, že pri sociálnej starostlivosti dochádza aj k diskriminácií. Vypočítal, že kým v štátnych zariadeniach dáva štát na klienta 12-tisíc korún, v neštátnych je to necelých 4 tisíc.
Tiež zdôraznil, že od apríla krajský úrad prenáša kompetencie v sociálnej sfére na vyšší územný celok, ale na jej vykrytie chýba 45 miliónov korún. Poukázal, že krajský úrad si 4 sociálne zariadenia s 200 klientmi mieni ponechať. "Zdôvodňujú to tak, že v týchto zariadeniach je mládež a sociálna starostlivosť o mládež zostáva v kompetencií krajského úradu. Ide však o zahmlievanie. Lebo 70 percent klientov v týchto zariadeniach (Giraltovce, Osadné, Podskalka a Ľubica) má nad 80 rokov. Skôr sa dá povedať, že štátna správa potrebuje náplň práce. Ale malo by sa šetriť a nie vytvárať dvojkoľajnosť," dodal Blajsko.
Poslanec Ján Dobrovič (HZDS) v diskusii navrhol vytvoriť neinvestičný sociálny fond, na ktorý by každý z poslancov jednorázovo zo svojej odmeny dal 500 korún. Poslanci zriadenie tohto fondu však odložili na júlové zasadnutie, dovtedy sa pripraví štatút. Vo svojom diskusnom vystúpení poukázal tiež na potrebu zmapovať stav verejných budov, lebo postihnutý občan sa nemôže dostať k úradníkovi. "Už sa stalo, že pracovníci sociálneho odboru museli jednať na lavičke v parku. Nákladným výťahom nebolo totiž klientovi na vozíku dovolené vyviesť sa na úrad."
Najväčším kritikom Blajskovej koncepcie sa však stal nezávislý poslanec Ján Gajdzík (na obr.), povedal, že podľa neho to nie je koncepcia, ale iba vízia. Tiež zdôraznil, že keby chcel celú "buchľu" preštudovať, potreboval by asistenta. "Je síce pekne napísaná, ale nemá konkrétne údaje." Uviedol napríklad, že v nej postráda rozdiely medzi okresmi Prešovského kraja a ostatným Slovenskom, tiež ekonomické zretele a výhľad na desať rokov. Nakoniec poznamenal, že podľa neho by bolo najrozumnejšie keby sa materiál stiahol z rokovania a dopracoval.
Poslanec Miroslav Perignáth (KDH) však za sociálnu komisiu odporučil materiál schváliť, poznamenal však, že nie je definitívny ale otvorený. Poslanci nakoniec hlasovaním predloženú koncepciu sociálnych služieb v Prešovskom kraji aj schválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.