(poslednýkrát aj na rely Monte Carlo 2002), no aby komisári diskvalifikovali aj druhého víťaza, tak to tu ešte nebolo!
Pred jedinou súťažou MS značiek na juhoamerickej pôde si znalci problematiky dávali otázky, či bude pokračovať neuveriteľná hegemónia rozbehnutého tímu Peugeot, alebo sa k slovu opäť prihlási konkurencia od Subaru a Forda, ktorým šotolita predsa len lepšie svedčí ako asfalt. Už úvod pretekov (prvá RS bola zrušená, pre nezvládnuteľný počet divákov okolo trate) však naznačila, že francúzskej značke je úplne jedno na akom povrchu sa súťaží. Od druhej (teda prvej odjazdenej) eresky sa okamžite na čele usadil Marcus Gronholm, ktorý v piatok vyhral päť rýchlostných skúšok a suverénne kontroloval vedenie. Na chrbát mu však od začiatku nepríjemne dýchal Tommi Mäkinen, ktorý sa netajil, že chce na týchto pretekoch znovu zvíťaziť. Napriek veľmi náročným podmienkam v chladnom jesennom argentínskom počasí (jazdilo sa za sucha, no mraky stále hrozili búrkou) sa i po siedmej ereske Mäkinen držal na druhom mieste so stratou iba sedemnásť sekúnd a číhal na svoju príležitosť. Lenže v posledných dvoch rýchlostných skúškach sa na trať vzniesla hmla a rozdiely začali stúpať. No hoci pilot Subaru na vedúci Peugeot stratil viac ako minútu i tak si naďalej po 2.etape držal druhú priečku. Tretí bol Burns (+2:01), štvrtý Solberg (+2'07") a piaty Sainz (+2:21).
V sobotu sa opakovala celá piatková trasa znovu a Mäkinen vo výborných výkonoch pokračoval ďalej, keď hneď v štyroch ereskách (11, 12, 15, 17RS) bol najrýchlejší a v závere druhého dňa mal dokonca na Gronholma pol sekundový náskok! Subaru jazdilo vo vynikajúcej kondícii, no svojou troškou pomohol aj sám Gronholm, ktorý mal v úvode etapy problémy s hydraulikou a na 10 a 11 RS skončil až na jedenástom mieste. Potom sa však Markus znovu vrátil do hry a nedeľa sľubovala dramatické finále. Po druhej etape bolo teda poradie: Mäkinen, Gronholm (0,5 sek.), Burns (0:34), Solberg (1:43), Sainz (1:52) a C. McRae (3:31).
Posledný deň mal na programe síce iba štyri rýchlostné skúšky, no tie sa jazdili v horských podmienkach Veľkých vrchov, kde bola trať bahnitá a klzká pričom podmienky naviac sťažovala aj hmla. Posádky jazdili neustále na hrane, vedomí si toho, že aj malá chybička môže znamenať rýchlu stratu nádejí. Napokon najlepšie by o tom vedel rozprávať štvornásobný majster sveta, Fín Tommi Mäkinen, ktorý so svojim krajanom Gronholmom zvádzal neľútostný súboj o sekundy a v jednej zo zákrut predposlednej rýchlostnej skúšky bol až príliš prirýchly a havaroval. Na čele pretekov sa tak usadila dvojica Peugeotov, za ktorou tretí Sainz strácal minútu na Burnsa a dve na Gronholma. Zdalo sa, že je rozhodnuté. Tesne pred koncom podujatia však traťový komisári vyriekli nečakaný ortieľ a diskvalifikovali Gronholma za prijatie nedovolenej pomoci (pri výjazde do tretej etapy mu inžinieri radili ako naštartovať auto). "Nemyslím si, že sme porušili pravidlá," - zareagoval šéf Peugeotu Provera. "Použili sme iba verbálnu komunikáciu, nie rádio a to nie je zakázané. Proti rozhodnutiu však protestovať nebudeme, ale rozhodne FIA požiadame aby vyjasnila znenie pravidiel."
Po tejto udalosti si teda šampanským zastriekal úradujúci šampión Richard Burns, ktorý sa každým pretekom lepšie zžíva s novou technikou. Nasledovalo však ešte technické preberanie vozidiel a o šesť hodín neskôr diskvalifikovali komisári aj druhý Peugeot. Príčina? 206-ka mala o dvadsať gramov ľahší zotrvačník! A tak ako slepé kura k zrnu sa k víťazstvu dostal zmätený Carlos Sainz, pre ktorého to je 24 víťazstvo v kariére a znamená vyrovnanie historického rekordu Mäkinena z Monte Carla (Fínovi tam spadlo po diskvalifikácii Loeba!).
Neuveriteľný záver podujatia ale najviac nahral mladoboleslavskej Škode, ktorej posádky sa zrazu obe ocitli na bodovaných miestach! (A to tu ešte nebolo!) Do cieľa v prvej desiatke dokonca dorazila aj tretia Octavia s domácim Pozzom a Janeba sa priam vznášal v oblakoch. "Konečne sa to podarilo! Nesmieme ale usnúť na vavrínoch." Ďalším podujatím na programe MS je rely Akropolis (14.-16.6.), kde český tím v posledných rokoch vždy bodoval. Pre Čechov to teda znie sľubne. Nespí však ani konkurencia v tíme Hyundai, ktorej posádka Loix-Smeets dokázala v Argentíne zajazdil úplne najrýchlejší čas na deviatom meranom úseku. Zaujímavé by to teda malo byť aj v tejto konfrontácii.
Výsledky 22. Argentina Rally: 1. Sainz/Moya (E) Ford Focus 4:08:09,1 h, 2. Solberg/Mills (N/GB) Subaru Impreza + 4,0, 3. C. McRae/Grist (GB) Ford Focus + 2:19,1, 4. Martin/Park (EE/GB) Ford Focus + 2:52,4, 5. Gardemeister/Lukander (FIN) Octavia WRC + 5:18,8, 6. Eriksson/Thorner (SWE) Octavia WRC + 6:16,6,.... 9. Pozzo/Stillo (RA) Octavia WRC + 13:58,9. Skupina N: 1. (11.) Ferreyros/Vallejo (PE/E) mitsubishi Lancer 4:32:27,6 h, 2. (12.) Arai/Sircombe (J/NZ) Subaru Impreza + 30,1, 3. (13.) Singh/Oh (RM) Proton Pert + 1:15,1, 4. (14.) F. Villagra/J. Villagra (RA) + 5:11,4, 5. (15.) Trelles/del Buono (ROU/RA) + 6:13,1, 6. (16.) Ligato/Garcia (RA) + 7:06,8 všetci Mitsubishi Lancer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.