protesty zdravotníčok súvisia s 1810-korunovým poplatkom vrátane členskej známky. Vzhľadom na ich nedostatočné finančné ohodnotenie to predstavuje pomerne vysokú sumu.
Podľa prezidentky Regionálnej komory stredných zdravotníckych pracovníkov pri NsP sv. Barbory v Rožňave Márie Krakovej však existuje komora na Slovensku už 10 rokov. Kým do apríla stálo zaevidovanie 810 korún, teraz sa poplatok zvýšil o tisícku. Podľa novoprijatého zákona o povolaní sestry a pôrodnej asistentky je povolanie sestry regulované s cieľom definovať profesiu, určiť vzťah pôsobnosti i vzdelávacie štandardy. Zákon zastrešuje práva i povinnosti sestry. Bez neho vládol akýsi chaos.
Prijatie spomínaného zákona súvisí s požiadavkami EÚ. V komore musí byť registrovaná každá sestra. V Rožňavskom regióne tak urobilo 90 percent zdravotníčok a v súčasnosti má regionálna komora vyše 400 členov. Menší problém vznikol s registráciou sestier z neštátnych zdravotníckych zariadení, ktorým komora vydáva osvedčenie o odbornej a etickej spôsobilosti. "Ak do komory nevstúpia, osvedčenie im zoberieme," skonštatovala M. Kraková.
Bez osvedčenia a členstva v komore nebudú môcť sestry svoje povolanie vykonávať. Ich nesúhlas súvisí s pocitom, že pre nich komora nemôže nič urobiť. "Právnik komory už poskytoval bezplatne rady jednej z našich sestier, ktorá mala problém so zamestnávateľom. To je však len časť z toho, čo môže komora urobiť. Zaručuje im odbornú spôsobilosť a vzdelanie. Registrácia prinesie poriadok so sesterského povolania a bude chrániť tak verejnosť, ako aj sestry. Ošetrovateľskú starostlivosť bude môcť vykonávať len sestra, ktorá ma na to adekvátne vzdelanie. To si budú sestry priebežne doplňovať."
M. Kraková je presvedčená, že komora i zákon sú potrebné a kladné výsledky sa dostavia v budúcnosti. "Všetko je v začiatkoch. Česi napríklad nemajú nielenže zákon o povolaní sestry, ale ani svoju komoru. Slovenská je súčasťou aj medzinárodných organizácií".
Podľa prezidentky Regionálnej komory stredných zdravotníckych pracovníkov v Revúcej Adely Koóšovej sa aj v ich regióne zaevidovalo 90 percent sestier. I v Revúcej sa však zaznamenali nesúhlasné hlasy v súvislosti s platením. "Komora je nezisková organizácia a tak má príjem len z členského. Uznávam, že je to vyššia suma, ale u nás sme väčšie problémy kvôli tomu nemali". A. Koóšová tvrdí, že komora je jediným orgánom, ktorý by mal sestry "podržať". Jeho členky riešia otázky starších sestier pri znižovaní stavu zamestnancov, či ich vzdelávanie.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.