Pre mladých amatérskych umelcov ju na sklonku minulého roka vyhlásil VLK Východné Karpaty v spolupráci s humenskou knižnicou, osvetovým strediskom a múzeom.
Pôvodne ňou chceli osloviť iba mladých ľudí v regióne Zemplína, ale práce do súťaže prihlásili školy z celého Slovenska. Bratislavou, Trnavou a Holíčom počnúc a Horným Zemplínom končiac. Porota nakoniec posudzovala vyše 200 výtvarných prác a 53 literárnych.
"Hlavnou myšlienkou podujatia bolo zistiť, do akej miery sú dnešní mladí ľudia spätí s prírodou, čo vedia o lese, aký vzťah si k nemu formujú. Je to dôležité, pretože od nich v budúcnosti bude závisieť ako spoločnosť naloží s týmto bohatstvom, ako si ho dokáže ceniť. Súčasne to bola príležitosť pre talenty, ktoré chceme podporovať aj naďalej tým, že ich práce budeme publikovať," hovorí náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK Východné Karpaty Rastislav Mičaník.
Podľa neho asi na 80 percentách prác bolo vidieť, že deti a mladí ľudia majú priamu väzbu na prírodu. Zvyšok vypovedal o tom, že nemá veľa možností zažiť niečo krásne a úžasné v prírode. Rodičia ich do lesa neberú, zapnú im radšej televíziu, alebo kúpia počítač. Prinajlepšom sa dostanú do parku a preto si mnohé mysleli, že veverička žije iba tam. "Máme skúseností, že niektoré deti nikdy nepočuli kukať kukučku a myslia si, že je to vták, ktorý býva v hodinách," s trpkým úsmevom uzatvára Rasťo Mičaník.
Súťaž bola určená žiakom základných a stredných škôl. Najväčší počet súťažných prác prihlásili práve žiaci základných škôl. Stredoškolákov veľa nebolo, pričom ich skupinu tvorili temer výlučne dievčatá. Aj to potvrdzuje, že smerovanie dnešných 14 až 19-ročných mladých ľudí je všade inde len nie k prírode.
Ocenenia najlepších spolu s vecnými cenami si dnes odnesú žiaci a študenti z Humenného, Dobšinej, Námestova, Martina, Gelnice, Starej Ľubovne a Trnavy. Ich práce spolu s ďalšími vybranými zostanú v Humennom ešte do 7. Júna na výstave, ktorá je záverečnou bodkou za súťažou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.