síce ešte pred narodením dieťaťa. Zahraničiu je spomínaná metóda dlhodobo známa, v povedomí našej verejnosti zatiaľ nenašla adekvátnu odozvu.
Preto psychologické pracovisko v Zdravotnom stredisku na sídlisku Mier v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s detskými lekármi, gynekológmi, Štátnym zdravotným ústavom a Biofeedback-inštitútom v Prahe, ktorí predstavujú odborných garantov, plánuje od mája tohto roku pod záštitou Trnavskej univerzity - Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce - zahájenie programu.
"Ide o rozšírenie prevencie a zvýšenie imunitného systému ešte nenarodených detí," informovala Spišský denník koordinátorka programu PhDr. Mária Gažiová. "Tak, ako sa nastávajúce mamičky snažia o kvalitné stravovanie, vylúčenie škodlivých látok, pravidelný pohyb a cvičenie aj stimulácia nervového systému pomocou metódy Baby plus znamená prínos pre zdravý vývoj plodu vo vnútri maternice," vysvetlila M. Gažiová výhody projektu, ktorého účinky sa odzrkadlia po narodení plodu.
Vedci zistili, že mnoho nervových buniek človeka nie je využitých a niektoré hneď v prvých dňoch života odumierajú. Nielen novorodenec, ale už plod je schopný vnímať určité signály, ktoré podporujú rozvoj jeho nervového systému, najmä mozgu. "Novorodenci sú psychomotoricky lepšie pripravení na zvládanie všetkých nárokov vonkajšieho prostredia, ak ich matky využili stimuláciu," uviedla koordinátorka programu. Medzi výsledky patrí napríklad skutočnosť, že začínajú skôr chodiť, rozprávať, ale hlavne sú citovo pozitívnejšie ladené. Takisto pocit bezpečia je u nich vyšší, čo bolo dokázané početnými štúdiami.
"Baby plus predstavuje malý aparát, ktorý pripomína walkman. Prikladá sa na brucho tehotných žien od polovice gravidity. Chceme, aby ho mali nastávajúce mamičky bezplatne k dispozícii v rámci základného poradenstva o životospráve, cvičení, relaxácie a pod," dodala na záver koordinátorka programu.
Autor: špo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.