Korzár logo Korzár

Kardiochirurg: Letecky sa prevážať nemuselo

Bratislava - Pacienta, pre ktorého Fakultná nemocnica v Košiciach objednala lietadlo na operáciu srdca do Bratislavy, operovali až o sedem dní.

"Letecký prevoz bol nesprávny. Lekári a vedenie nemocnice v Košiciach ho nemali navrhovať," povedal nám profesor Viliam Fischer, prednosta Kliniky srdcovej chirurgie Slovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, kde pacienta nakoniec operovali

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.

Košická nemocnica prevoz objednala s odôvodnením, že hoci operáciu urobiť vedia, pre nedostatok peňazí a zablokované účty ju urobiť nemôžu. "Volal som vtedy riaditeľovi, aby zvážili prevoz, pacient bol nestabilný, mal bolesti, pri leteckom prevoze sa môže stať všeličo. Mal byť operovaný v Košiciach - nemali brať ohľad na to, či majú, alebo nemajú peniaze a zablokované účty," povedal Fischer. Je presvedčený, že keby riaditeľ rozhodol o operácii, nikto by sa mu neodvážil povedať, že to nezaplatí.

SkryťVypnúť reklamu

"Som presvedčený, že naše rozhodnutie bolo správne. Pacient bol po infarkte, nestabilný. Keby sme mali dostatok liečiv a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, určite by sme ho operovali u nás," hovorí primár košického kardiochirurgického oddelenia Michal Hulman.

Šesťdesiatročný J. F. z Prešova bol krátko po infarkte. V takých prípadoch je podľa Fischera dobré odkladať operáciu čo najdlhšie, nie operovať srdce bezprostredne po infarkte. Preto aj v Bratislave čakali, kým ho operovali. Čakať však pacient mohol i v Košiciach, ktorým medzitým už aj odblokovali účty.

Doktor Hulman, po profesorovi Fischerovi druhý lekár na Slovensku, ktorý transplantoval srdce, popiera, že šlo o prominentného pacienta. "Bol to normálny, bežný pacient. Rozhodol som sa na základe jeho zdravotného stavu a momentálnej situácie na oddelení."

SkryťVypnúť reklamu

Riešiť situáciu, keď jedna nemocnica nemá na operáciu limit, posielaním pacientov na druhý koniec republiky sa podľa Fischera nedá. Aj bratislavský ústav má nízke limity na operácie, rovnako ako ostatné kardiochirurgické pracoviská.

Pacienti zomierajú, lebo nie sú peniaze

Názor riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduarda Kováča, že bude efektívnejšie, ak bude fungovať jedno poriadne pracovisko, ako tri živoriť, pokladá hlavný odborník na kardiochirurgiu Viliam Fischer za nesprávny a nepochopiteľný.

"V Bystrici aj v Košiciach máme erudovaných kardiochirurgov, vybudované pracoviská, nebol by problém viac operovať. Hlavným problémom sú peniaze," hovorí. "Na Slovensku máme tisíce ľudí, ktorí by potrebovali operáciu srdca. Tisícdvesto pacientov čaká len na vyšetrenie, sú ročné čakacie lehoty. Operovaní sú však naozaj len akútne prípady. Pacienti zomierajú, lebo nie sú peniaze."

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa riaditeľa košickej nemocnice Róberta Rolanda by zrušenie kardiocentra v Košiciach bolo krokom späť:

"Je to v rozpore s vývojom srdcovocievnych ochorení na Slovensku i s dlhodobými cieľmi kardiovaskulárneho programu. Zaujímalo by ma, či je pán riaditeľ ochotný prevziať na seba zodpovednosť za smrť akútnych pacientov, ktorých by sme do Bratislavy nestihli prepraviť," hovorí Roland.

Primár košického kardiocentra Hulman, ktorý poslal pacienta z Košíc do Bratislavy, prišiel do Košíc v januári práve z Bratislavy: "Prišiel som sem, aby sme aj v Košiciach mohli robiť kompletnú kardiochirurgiu. Preto ma prekvapujú vyhlásenia, že na Slovensku stačí jedno špičkové pracovisko, do ktorého budeme zvážať pacientov z celej republiky."

Podľa slabšieho európskeho priemeru mali slovenskí lekári urobiť 3500 až 4000 operácií srdca ročne. Vlani ich nebolo ani 2000. V Čechách ich v trinástich kardiocentrách urobili 10 000. Kým dnes výsledky našich kardiochirurgov spĺňajú najnáročnejšie medicínske kritériá, o krátky čas to tak nemusí byť - chirurgovia, ktorí málo operujú, strácajú prax. "Je tragédiou, ak hovoríme, že si nemôžme dovoliť viac kardiocentier," hovorí Fischer.

Ministerka financií Brigita Schmögnerová sľúbila uvoľniť peniaze, ktoré štát získal z vyššej dane na tabak a cigarety, na kardiologický a onkologický program. Minister Hajnovič však peniaze neuvoľňuje.

Operácia srdca nie je zo zábavy

"V Česku urobia až deväťsto kardiochirurgických zákrokov v prepočte na milión obyvateľov za rok. Podobná situácia je v Maďarsku. Na východnom Slovensku žije jeden a pol milióna obyvateľov, približne milión tvoria poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Sme jediným špecializovaným kardiochirurgickým pracoviskom v regióne. Poisťovňa si u nás objednala necelých stosedemdesiat zákrokov na milión obyvateľov. Takýto stav nezodpovedá potrebám pacientov. Nikto si predsa nenechá zo zábavy operovať srdce," hovorí MUDr. Michal Hulman, primár oddelenia kardiochirurgie z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach.

Autor: mar, sen

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu