vlády, spotrebiteľ zasa dostáva nádej najmä na kvalitnejšie služby.
Za menšinové podiely v troch podnikoch zaplatia investori v prepočte asi 27 miliárd korún.
Konečné hlasovanie vlády bolo značne spolitizované. Nedávno ho najprv vetovalo KDH, ďalší týždeň na diskusiu si vypýtala SDĽ. Ich námietky sa však týkali skôr rizík otvárania trhu, ktoré žiada Európska únia, ako samotnej privatizácie.
Ministrom zamotal hlavy aj výber investora pre najlukratívnejší z troch podnikov - Západoslovenskú energetiku. Rakúska EVN, ktorá v tendri neuspela, ponúkla o 21 miliónov eur viac ako víťazná nemecká firma E.ON. Ministerka Machová rozhodnutie obhájila tým, že rakúska firma nebola najvhodnejším kandidátom na strategického investora. To neuspokojilo SDĽ, ktorej ministri včera navrhli o výbere investora hlasovať. Návrh však napokon podporili iba oni.
Včerajšie rozhodnutie vlády znamená, že do podnikov, ktoré spotrebiteľom fakturujú odber elektriny, vstúpia silní zahraniční investori.
Minister hospodárstva Ľubomír Harach pritom odmietol obavy časti verejnosti z negatívnych vplyvov na spotrebiteľov. Naopak, podľa ministra zanikne napríklad povinnosť ľudí sedieť doma a čakať v prikázanom čase na človeka z elektrární, ktorý odpisuje stavy elektromerov.
Štát si ponecháva väčšinu v kontrolných orgánoch podnikov a ceny elektriny bude schvaľovať regulačný úrad.
(tom)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.