jar sa totiž stretla pozoruhodná dvojica: japonská huslistka Shizuka Ishikawová a jubilujúci český dirigent Otakar Trhlík.
"Sme starí priatelia, tvrdil nám dirigent, ktorého sme včera vyrušili cez prestávku skúšky dnešného koncertu.
"Stretli sme sa v Japonsku, kde pôsobila aj česká pedagogička pani Holuňová, ktorá mi ju predstavila ako svoju najlepšiu žiačku. Shizuka mala vtedy 14 rokov. Potom prišla študovať do Prahy a ostala tam niekoľko rokov. Často spolupracujeme," prezradil nám Otakar Trhlík o tejto sympatickej huslistke, ktorá žije striedavo v Európe a v Japonsku.
Predstavila sa už s mnohými svetoznámymi orchestrami a od roku 1997 je členkou Kubelíkovho tria. V Košiciach zahrá Koncert pre husle a orchester skladateľa Jeana Sibeliusa /1865 1957/. Toto pozoruhodné dielo rapsodického rozmachu umne spája prvky fínskeho folklóru a na interpréta kladie nemalé nároky. V poslednom čase sa však z koncertných sál akosi vytratilo. Shizuko ho preto tiež hráva iba občas.
Otakar Trhlík patrí k popredným českým dirigentom. Toho roku oslávi osemdesiatku. Možno povedať, že koncertoval takmer vo všetkých dôležitých hudobných centrách. S orchestrom Štátnej filharmónie Košice nespolupracuje po prvý raz. Aké sú jeho pocity?
"Cítim, ako tento orchester profesionálne rastie. Pred rokmi sme museli sme tvrdo pracovať, kým sme naštudovali dielo. Teraz je už cítiť, že vyrástol na vysokú úroveň. Pôvodne som mal mať skúšku v pondelok, ale ja som radšej prišiel už v piatok. Čajkovskij a jeho symfonická báseň Francesca da Rimini vôbec nie ľahká vec. Má v sebe dramatickosť v spojení s láskou. Ale teraz vidím, že to ani nebolo treba. Orchester rýchlo všetko vstrebáva. Mimochodom, ide o veľmi disciplinovaných hráčov. Je s nimi radosť spolupracovať," prezradil nám Otakar Trhlík, ktorý bude dnes večer dirigovať orchester Štátnej filharmónie Košice na ďalšom z koncertov KHJ zloženom z diel Eugena Suchoňa, Petra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibeliusa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.